BLOG,  Porządki i Odgracanie

Porządkowanie sypialni. Lista do pobrania

W wielu domach, które odwiedzam sypialnia to najlepiej zagospodarowana przestrzeń 🙂 Poza jej oczywistą funkcją mieści się w niej: garderoba, biuro, biblioteka, składzik i mini studio make-up. Z uwagi, na fakt, iż sypialnia najczęściej jest strefą niedostępną dla gości, jej częstym bywalcem jest bałagan.

Poranny pośpiech i wspomniana ilość pełnionych funkcji sprzyja: zrzucaniu tam rzeczy z całego domu, nieodkładaniu na miejsce oraz przechowywaniu niepotrzebnych przedmiotów. Do tego główna jej funkcja sprawia, że gromadzi się tam sporo mieszanki kurzu i martwego naskórka oraz pyłków z pościeli.

Sypialnia powinna umożliwiać nam przed wszystkim: zdrowy sen, relaks i intymność.

Jak się zabrać za porządki i jak zorganizować sypialnie, by właśnie temu służyła?

Oto kilka porad:

Oglądaj, pracuj – ale nie w sypialni

Przyznam, że seans filmowy w łóżku z przekąskami, to faktycznie kusząca wizja. Nie widzę, w tym nic złego (od czasu do czasu), jednak bronię się rękoma i nogami przed wprowadzeniem telewizora na stałe do sypialni. Uważam, że jego obecność nie sprzyja odcięciu się od bodźców, wypoczynkowi, a na pewno zaburza miłosny klimat 🙂

Jeżeli masz telewizor w sypialni – usuń go, chociaż na miesiąc i zobacz, jaka to różnica.

Jeżeli w Twojej sypialni, znajduje się też miejsce pracy (i nie masz innego miejsca w domu, gdzie mogłabyś pracować). Postaraj się tak zorganizować tą przestrzeń, by wieczorem znikało z oczu, jak najwięcej rzeczy które wprowadzają Cię w tryb pracy. Nie zostawiaj na wierzchu papierów, komputera (jeszcze włączonego), które wołają o dokończenie zaległych spraw lub podejrzenie maila przed zaśnięciem.

Przywróć i utrzymuj czystość

O czystość w sypialni trzeba dbać szczególnie. Przygotowałam dla Ciebie szczegółową listę zadań, która przyda Ci podczas trwającego Wyzwania Uporządkowany i dobrze zorganizowany dom z Architektem Porządku

Kliknij w chmurkę lub POBIERZ tutaj

Przydatnym wpisem przy okazji porządkowania sypialni, będzie rownież ten o: Porządkowaniu pościeli i ręczników. Znajdziesz w nim, mój ulubiony sposób na składanie pościeli oraz przepis na odświeżenie materaca oraz wkładów pościelowych.

Wyprowadź i schowaj niepotrzebne rzeczy

Jeżeli nie jesteś w stanie tak ograniczyć ilości mebli i przedmiotów w sypialni, postaraj się tak zorganizować przestrzeń by na wierzchu stało jak najmniej rzeczy. Po pierwsze po to, by Cię nie rozpraszały, a po drugie po to, by łatwiej było utrzymać w niej czystość i porządek.

Zorganizuj kosz, kufer na narzutę i dodatkowe poduchy

Poranny bałagan to jeden z problemów, drugim jest odkładanie wieczorem rzeczy z łóżka (zwykle narzuty, dekoracyjnych poduch) na podłogę. Ułatw sobie nabieranie dobrych nawyków i zorganizuj, dla tych rzeczy jakiś pojemnik, w którym będą nocowały.

Pozbądź się telefonu z sypialni

Przyczytałam ostatnio książkę “Zdrowy Dom” autorstwa Katarzyny Dwornik. Jest w niej cały rozdział dotyczący czynników, jakie mogą wpływać na to, że się nie wysypiamy. Napisała w niej, że podczas snu nasz mózg rejestruje, każde podśwetlenie ekranu w telefonie. Może to być w takim razie jednym z powodów, dlaczego mimo odpowiedniego czasu poświęconego na sen, nie jesteś wyspana. Polecam zatem ładować telefon, nocą w innym pomieszczeniu i zamienić budzik na analogowy.

Odśwież aranżację

To najprzyjemniejsza część porządków. Kiedy doprowadzisz już swoją sypialnie do stanu w jakim chcesz ją utrzymać, uruchom pokłady pomysłów i kreatywności i zmień w niej aranżację. To nie musi być remontowa rewolucja, ale zmiany w aranżacji mają bardzo dobry wpływ na utrzymanie efektów sprzątania.

https://whitecolors.pl/nasza-mala-sypialnia/

Jeżeli potrzebujesz inspiracji zajrzyj np. na blog www.whitecolors.pl mojej blogowej koleżanki Ivetty Kamińskiej.

https://whitecolors.pl/roz-w-sypialni-dozwolony/

Oddaj tej przestrzeni szczególną uwagę. Spędzasz w niej 1/3 swojego życia. Niech będzie w niej zdrowo i pięknie 🙂

14 komentarzy

 • AnaG

  Z przyjemnością:-) w ramach rozgrzewki kilka tygodni temu zaplanowałam nowe szafy i wymyśliłam metamorfozę sypialni. Dziś właśnie kończymy montaż, malowanie na zupełnie inne kolory. Zostaje mi selekcja ubrań (łatwiejsza dzięki wyzwaniu Siła Kobiecego wizerunku) i dobór dodatków:-) ?

 • Anna

  moja najlepsza rada na porządek w sypialni to – nie bałaganić 😉 jak coś się bierze to potem odłożyć na miejsce i wszystko pasuje 😀 a główną tajemną bronią jest narzuta na łóżko (duża bo rozmiar 220×240) – jeśli goście nagle przyjdą no ciuchy na łóżko, pościel jako tako i wszystko pod narzutę i już jest elegancko – trzeba sobie jakoś radzić 🙂

 • Aneta

  Od dłuższego czasu szukam inspiracji jak mieć ładnie pościelone łóżko. Łóżko jest duże 160×200 Ciemne i mamy 2 kołdry.

 • Dorotka

  Im mniej rzeczy w sypialni tym lepiej. Kiedyś miałam ozdobną narzutę i kolorowe poduszki, dzisiaj tylko ładna pościel i codzienne ścielenie łóżka co zajmuje pół minuty

 • Sekret Snu

  Zgadzamy się ze wszystkim, co zostało napisane w tym artykule. Szczególnie zaś z punktem odnoszącym się do telefonu – niestety, połączony z domowym wifi smartfon przy poduszce nie sprzyja odpoczynkowi i zaburza higienę snu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 − = 55