BLOG,  Porządki i Odgracanie

Co zrobić, by w sypialni zapanował porządek?

W wielu domach, które odwiedzam sypialnia to najlepiej zagospodarowana przestrzeń 🙂 Poza jej oczywistą funkcją mieści się w niej: garderoba, biuro, biblioteka, składzik i mini studio make-up.

Z uwagi, na fakt, iż sypialnia najczęściej jest strefą niedostępną dla gości, jej częstym bywalcem jest bałagan.

Poranny pośpiech i wspomniana ilość pełnionych funkcji sprzyja: zrzucaniu tam rzeczy z całego domu, nieodkładaniu na miejsce oraz przechowywaniu niepotrzebnych przedmiotów. Do tego główna jej funkcja sprawia, że gromadzi się tam sporo mieszanki kurzu i martwego naskórka oraz pyłków z pościeli.

Sypialnia powinna umożliwiać nam przed wszystkim: zdrowy sen, relaks i intymność.

Jak się zabrać za porządki i jak zorganizować sypialnie, by właśnie temu służyła?

Oto kilka porad:

Oglądaj, pracuj – ale nie w sypialni

Przyznam, że seans filmowy w łóżku z przekąskami, to faktycznie kusząca wizja. Nie widzę, w tym nic złego (od czasu do czasu), jednak bronię się rękoma i nogami przed wprowadzeniem telewizora na stałe do sypialni. Uważam, że jego obecność nie sprzyja odcięciu się od bodźców, wypoczynkowi, a na pewno zaburza miłosny klimat 🙂

Jeżeli masz telewizor w sypialni – usuń go, chociaż na miesiąc i zobacz, jaka to różnica.

Jeżeli w Twojej sypialni, znajduje się też miejsce pracy (i nie masz innego miejsca w domu, gdzie mogłabyś pracować). Postaraj się tak zorganizować tą przestrzeń, by wieczorem znikało z oczu, jak najwięcej rzeczy które wprowadzają Cię w tryb pracy. Nie zostawiaj na wierzchu papierów, komputera (jeszcze włączonego), które wołają o dokończenie zaległych spraw lub podejrzenie maila przed zaśnięciem.

Przywróć i utrzymuj czystość

O czystość w sypialni trzeba dbać szczególnie. Przygotowałam dla Ciebie szczegółową listę zadań, która przyda Ci się zarówno podczas trwającego Wyzwania Uporządkowany i dobrze zorganizowany dom z Architektem Porządku, jak również podczas zbliżających się wiosennych porządków.

Wyprowadź i schowaj niepotrzebne rzeczy

W obecnym gniazdku, mam ten komfort, że w sypialni znajduje się jedynie łóżko (mam nadzieję, że niebawem dokończymy aranżację i będę mogła pochwalić się zdjęciami). 🙂

Jeżeli nie jesteś w stanie tak ograniczyć ilości mebli i przedmiotów w sypialni, postaraj się tak zorganizować przestrzeń by na wierzchu stało jak najmniej rzeczy. Po pierwsze po to, by Cię nie rozpraszały, a po drugie po to, by łatwiej było utrzymać w niej czystość i porządek.

Zorganizuj kosz, kufer na narzutę i dodatkowe poduchy

Poranny bałagan to jeden z problemów, drugim jest odkładanie wieczorem rzeczy z łóżka (zwykle narzuty, dekoracyjnych poduch) na podłogę. Ułatw sobie nabieranie dobrych nawyków i zorganizuj, dla tych rzeczy jakiś pojemnik, w którym będą nocowały.

Ubrania trzymaj w szafie

Bardzo często w sypialni znajduje się ten magiczny mebel, na którym lądują rzeczy do prasowania, ubrania za czyste, żeby trafiły do prania, a za brudne, aby trafiły do szafy. Jeżeli ten mebel nie ma innego zastosowania, to najprostszym sposobem, na to aby pozbyć się tego nawyku „zawalania mebla”, po prostu usuń go z sypialni.

Odśwież aranżację

To najprzyjemniejsza część porządków. Kiedy doprowadzisz już swoją sypialnie do stanu w jakim chcesz ją utrzymać, uruchom pokłady pomysłów i kreatywności i zmień w niej aranżację. To nie musi być remontowa rewolucja, ale zmiany w aranżacji mają bardzo dobry wpływ na utrzymanie efektów sprzątania. Akurat zbliża się wiosna, więc to najbardziej sprzyjający czas na zmiany i odświeżenie wnętrza.

https://whitecolors.pl/nasza-mala-sypialnia/

Jeżeli potrzebujesz inspiracji zajrzyj np. na blog www.whitecolors.pl mojej blogowej koleżanki Ivett Kamińskiej.

https://whitecolors.pl/roz-w-sypialni-dozwolony/

Dawno już nie stawiałam niebanalnego zadania w wyzwaniu!

Zadaniem na zaliczenie tego etapu wyzwania jest właśnie drobne przearanżowanie sypialni (oczywiście po jej uprzednim posprzątaniu 🙂 ).

Na Wasze zdjęcia w grupie Uporządkowany i dobrze zorganizowany dom i na Instagramie z oznaczeniem mojego profilu @architektporzadku czekam do 6 marca (środa) do godziny 23:00.

@lovingitpl

Z pośród osób, które wezmą udział w tej części wyzwania i udokumentują swoje dzieło, wybiorę 3, które w nagrodę otrzymają ode mnie wyjątkową książkę: „Mieszkaj Pięknie” autorstwa Jagody Kutkowskiej (@lovingitpl)

Kto podejmuje się wyzwania? Daj znać w komentarzu!

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 79 = 80