Porządkowanie pościeli i ręczników.

utworzone przez | lut 7, 2019 | BLOG, Porządki i Odgracanie | 6 Komentarze

Bardzo często wykonując usługi declutteringu  (odgracania) u moich Klientów zastanawiam się: Ile właściwie osób mieszka w tym domu? – bo przy tej ilości pościeli i ręczników, można by było prowadzić swobodnie motel i przyjmować masę gości 🙂

Okazuje się też bardzo często, że rodzina korzysta tak naprawdę z 3-4 kompletów ulubionej pościeli oraz 2-3 ręczników na głowę.

Zadanie polegające na pozbyciu się niepotrzebnej pościeli i ręczników nie powinna zająć Ci zbyt dużo czasu. Na wykonanie zadania polecam Ci dzień zmiany pościeli.

Zaczniemy dość standardowo 🙂 :

Krok 1. Zobacz co masz!

Przynieść w jedno miejsce ręczniki i pościel z całego swojego domu.

Krok 2. Posegreguj

Zdecyduj ile kompletów pościeli potrzebujesz.  Wiem, że trudno oprzeć się pokusie zakupu kolejnego, pięknego zestawu pościeli, odwiedzając takie miejsca jak Home&You, Ikea, H&M Home, ale pamiętaj, że to zajmuje sporo miejsca.

Ja mam w domu:

  • 3 komplety do naszej sypialni
  • 2 komplety gościnne
  • 2 komplety dla Borysa

i to w zupełności wystarcza, nawet gdy przyjedzie do nas więcej gości. Pościel jest stałym puntem na liście prezentów na święta, więc raz w roku – co najmniej 1 komplet pościeli jest wymieniany na nowy.

Jeżeli chodzi o ręczniki: wybierz te w najlepszej kondycji i te pasujące do wnętrza Twojej łazienki. Nic tak nie psuje efektu urządzenia łazienki, jak ręczniki nie z tej bajki 🙂

Jeżeli już dzielę się swoimi liczbami – to w naszym domu są:

  • 2 duże ręczniki + 1 jeden mały ręcznik na dorosłą osobę
  • 2 ręczniki kąpielowe – Borysa
  • 2 duże ręczniki gościnne
  • 4 ręczniki małe
  • 1 ręcznik/pelerynka na basen Borysa
  • 1 ręcznik na siłownię na osobę

Ręczniki kupuję zawsze, w tych samych miejscach: IKEA lub Jysk, abym w razie większego zużycia, któregoś z nich mogła odkupić pojedynczą sztukę pasującą do reszty kompletu.

Krok 3. Skompletuj

Skompletuj ze sobą wszystkie zestawy pościeli: poszewki na poduszki + kołdra + prześcieradło

Przy tej okazji przypomnę mój patent na przechowywanie: POŚCIELOWE SUSHI 🙂

Fajnym sposobem na przechowywanie pościeli jest chowanie kompletów do poszewki na poduszkę, jak na poniższym zdjęciu:

Krok 4. Pozbądź się nadmiaru

Co zrobić z tą stertą, która jest zniszczona lub po prostu Ci nie pasuje:

  • zniszczone ręczniki, możesz wykorzystać jako ociekacz do butów, przy obecnej aurze jak znalazł. U nas zniszczone ręczniki wykorzystujemy również przy kąpielach Gabi lub Big, zgarnia je do czyszczenia samochodu.
  • Pościele, świetnie sprawdzają się jako ochrona foteli samochodowych przed psią sierścią. Przydają się również przy wszelkiego rodzaju remontach i malowaniu do ochrony podłogi. Mam odłożoną starą poszewkę kołdry na czas naszej przeprowadzki – posłuży jako ochrona ubrań na wieszakach w trakcie transportu.

Niestety używane pościele, ręczniki, kołdry, koce i poduszki nie są, co do zasady przyjmowane przez domy dziecka, ośrodki pomocy społecznej z uwagi na zachowanie przepisów higieny, ale bardzo chętnie przyjmowane są przez schroniska dla zwierząt.

Krok 5. Odśwież

Jako, że radziłam aby czas na te porządki przypadł na dzień zmiany pościeli – to poświęć chwilę na odświeżenie wszelkich wkładów do pościeli: poduszek, kołder i kocy.

Jeżeli nie są zabrudzone – wystaw je na dwór, np. na suszarce do prania (roztocza nie lubią niskich temperatur), dodatkowo możesz je spryskać odświerzającym roztworem:

hmmmm, aż mi tęskno za wiosną gdy widzę to zdjęcie 🙂

POTRZEBUJESZ:

Butelki ze spryskiwaczem
100 ml wody
50 ml octu
7 kropli olejku eterycznego (np. eukaliptusowego lub lawendowego)

Jeżeli są zabrudzone lub zbite – upierz je w pralce

  • Pierz w temperaturze 60 stopni (chyba, że metka wskazuje inaczej) i zakończ cykl prania lekkim odwirowaniem.
  • Podczas suszenia zmieniaj często pozycje kołdry i poduszek na suszarce, potrząsając nimi od czasu do czasu, aby wsad równomiernie się suszył i nie zbił w jednym miejscu.

Jeżeli korzystasz z suszarki:

  • Do suszarki włóż piłki tenisowe lub gumowe piłki do prania. Piłeczka rozbije wsad tak by równomiernie rozłożył się w poszyciu.
  • Po wyjęciu kołdry lub poduszki suszarki wstrząsaj nią ok 3-5 minut by ochronić wsad przed zbiciem w jednym miejscu.

Jeżeli są zniszczone (żółte) – rozważ wymianę na nowe.

Na koniec garść inspiracji z Pinterest. Więcej w inspiracyjny poniedziałek:

Do dzieła !

6 komentarzy

  1. Ewa

    Świetny wpis Agnieszka! Masz rację, nic tak nie psuje łazienki jak niepasujacy do niczego ręcznik. Nie znoszę tego! Bardzo podobają mi się Twoje sposoby na przechowywanie i świetne wskazówki co do ilości. Ja na pewno nie mam jakoś specjalnie dużo kompletów, ale muszę koniecznie policzyć i zrobić przegląd. Szykuje się efektywna sobota!

    Odpowiedz
    • ArchitektPorzadku

      Super! cieszę się, że wpis Ci się spodobał Ewa.

      Odpowiedz
    • Ania

      Dziewczyny, pościel prasujecie,oddajecie do magla czy tylko pierzecie i suszycie?

      Odpowiedz
  2. Pani Komoda

    No to ja mam nadmiar i może przez to panuje bałagan. Ostatnio pozbyłam się 3kartonów ubrań. /obejrzałam na netfliksie Marie Kondo i przez chwilę byłam zmotywowana / a ręczników to dwa słupki w szafie +w łazience czyste i używane. Pościeli dwa pudełka +w użyciu. A w sumie używam 2 kompletów. Hmm trzeba o tym pomyśleć.

    Odpowiedz
  3. Słownik

    Powinno być „odświeżające” 😉

    Odpowiedz
  4. Dominika

    Schroniska dla zwierząt nie przyjmują kołder że względu na możliwość rozdarcia i zadławienia się wypełnieniem przez zwierzę, przynajmniej w Białymstoku, dzwoniłam w tej sprawie.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

47 + = 56

Witaj!

Nazywam się Agnieszka Witkowska i jestem Architektem Porządku. Doradzam oraz projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Uważam, że uporządkowany i dobrze zorganizowany dom, to dopiero początek, większych zmian w życiu. Piszę nie tylko o porządkowaniu, ale również o bliskiej mi sferze życia, jaką jest rozwój osobisty.

Sklep

Szukaj

Archiwum

Archiwa