Jak wyczyścić odkurzacz?

utworzone przez | maj 16, 2019 | BLOG, Czyszczenie | 0 komentarzy

Dziś rozpoczyna się kolejny tydzień dla grupy osób biorących udział w wyzwaniu Uporządkowany i dobrze zorganizowany dom z Architektem Porządku.

Czas na wyczyszczenie domowego AGD. W trakcie wyzwania opublikowałam już materiał, o tym Jak wyczyścić pralkę?

W kwietniu tego roku, doradzałam również na antenie Dzień Dobry TVN, jak poradzić sobie z czyszczeniem piekarnika.

Przy okazji wpisu o AGD, mogłabym się zająć lodówką, kuchenką lub mikrofalówką, ale poza poradami, żeby używać do tego octu, sody i płynu do mycia naczyń, pewnie nie zaskoczyłabym niczym nowym. Pewnie będzie jeszcze okazja to opisać.

Chcę zająć się sprzętem równie popularnym, który pewnie używasz bardzo często. Jest niezastąpiony przy porządkowaniu i utrzymywaniu codziennej czystości. Ulubieniec większości dzieci, a równocześnie postrach nie jednego domowego pupila.

Panie i Panowie….

Przedstawiam sposoby na czyszczenie odkurzacza 🙂

Przygotuj potrzebne rzeczy do czyszczenia:

  • szmatka
  • gąbka
  • płyn do mycia naczyń
  • sznurek
  • szczotka
  • olejek zapachowy

Krok 1

Wyjmij worek, zdemontuj: rury, szczotki oraz filtry. Ze szczotek powyciągaj włosy, sierść. Namocz wszystkie elementy w wodzie z płynem do mycia naczyń. Porządnie wyszoruj.

Do miejsc trudnodostępnych przygotuj sobie „duży wacik do uszu” wykonany z patyczka do sushi z zawiniętym na końcu np. ręcznikiem papierowym.

Następnie wypłucz wszystkie elementy i pozostaw do wyschnięcia (to bardzo ważne! – żeby potem nie wessać dużej ilości wody do odkurzacza.

Krok 2

Wyczyść rurę odkurzacza. Jeśli zajrzysz do sztywnej części rury, na pewno zobaczysz warstwę przyklejonego kurzu na jej ściankach.

Przewiąż wilgotną szmatkę sznurkiem w jej połowie. Nawlecz rurę na sznurek, a następnie wyciągnij przez nią koniec z zawiązaną szmatką. Zabieg powtórz kilka razy w obu rurach: tej elastycznej i sztywnej.

Pamiętaj, aby korzystać przy tym z mocnego sznurka, żeby szmatka nie utknęła w rurze.

Krok 3

Umyj kółka odkurzacza. Zbiera się na nich mnóstwo brudu. Jeżeli kółka są proste w demontażu, warto je odkręcić i również wcześniej namoczyć.

Wytrzyj dokładnie komorę odkurzacza, w której przebywa zwykle worek.

Na koniec umyj również zewnętrzną obudowę odkurzacza.

Krok 4

Wymień worek, zamontuj filtry (suche!!!) lub wymień je (producenci oryginalnych worków często dodają do nich od razu filtr)

A teraz trik, który stosuję w moim domu:

Nalej na filtr kilka kropli olejku zapachowego (np. zielona herbata) przed zamontowaniem. Przy każdym odkurzaniu Twój odkurzacz będzie wyrzucał pachnące powietrze, co podkreśli efekt sprzątania i zamaskuje zapach np. wessanej wcześniej zwierzęcej sierści.

Takie czyszczenie warto wykonywać minimum 2 razy w roku.

Daj znać, czy moja instrukcja czyszczenia odkurzacza była dla Ciebie przydatna?

0 komentarzy

Witaj!

Nazywam się Agnieszka Witkowska i jestem Architektem Porządku. Doradzam oraz projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Uważam, że uporządkowany i dobrze zorganizowany dom, to dopiero początek, większych zmian w życiu. Piszę nie tylko o porządkowaniu, ale również o bliskiej mi sferze życia, jaką jest rozwój osobisty.

Sklep

Szukaj

Archiwum

Archiwa