BLOG,  Organizacja Przestrzeni

Jak zogranizować domowe biuro

W poprzedni czwartek pisałam, o tym jak utrzymać porządek w miejscu pracy w biurze

Jest jednak coraz więcej osób, które pracują w domu. Nawet jeżeli nie jest to typowy home office, to nawet wykonując dodatkowe zajęcia potrzebujemy często przestrzeni w domu, w której można się skupić i oddać pracy lub nauce.

Jeżeli tu zaglądasz to zakładam, że stół kuchenny uginający się pod stosem papierów, które osłaniają drukarkę i laptopa niczym ciepła pierzynka, to nie koniecznie wizja twojego domowego biura. 

O ile organizacja miejsca pracy w domu jednorodzinnym, w osobnym pokoju to żaden problem, o tyle wygospodarowanie takiej przestrzeni w mieszkaniu, w którym mieszka kilka osób może być już bardziej kłopotliwe.

Mam jednak nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Ci zorganizować sobie miejsce do pracy lub nauki w Twojej przestrzeni, a w dodatku będzie to takie miejsce, które nie będzie sprzyjało zagraceniu.

Zestaw obowiązkowy do stworzenia domowego biura:

Biurko

Oczywiście najlepiej, aby przestrzeni roboczej było na nim jak najwięcej, ale rozumiem, że w wielu przypadkach o wielkości zdecydują możliwości metrażowe.

Dla wyjątkowo małych przestrzeni polecam zamykany sekretarzyk:

produkt dostępny: tchibo.pl
Produkt dostępny: pumomeble.pl

lub blat przymocowany do ściany:

Krzesło

Wygodne i dostosowane wysokością do biurka. Jeżeli masz mało miejsca, to może być oczywiście mobilne krzesełko, które na codzień używasz w jadalni. 

Nawet jeżeli będzie znacznie odbiegało od ergonomicznych standardów foteli biurowych to krzesło przy biurku jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż siedzenie z laptopem na kolanach na kanapie.

Schowki

Organizując domowe biuro postaw na wykorzystanie każdej możliwej przestrzeni na schowki. Biurko, przestrzeń nad (półki, szafki lub ewentualnie nadstawka) i pod biurkiem. 

Nawet jeżeli mebel nie jest wyposażony w system schowków lub szuflad, możesz wspomóc się pudełkami i koszami, które dodatkowo ocieplą tą przestrzeń.

Oświetlenie

Idealnym oświetleniem jest oczywiście światło dzienne. Jeżeli jest to możliwe ustaw biurko w pobliżu okna. Światło powinno wpadać od strony ręki, której mniej używasz. Dla prawo ręcznych z lewej. 

Dla nieidealnych warunków i dla nocnych marków, obowiązkowa jest dodatkowa lampka na biurko.

Kosz na śmieci

Taka drobnostka, a możesz zdziwić się, jak bardzo wpływa nie tylko na utrzymanie tego miejsca w porządku, ale również na Twoją efektywność. 

Pracując w domu w szczególny sposób musisz pilnować tego, by nic Cię nie rozpraszało. Nie posiadając kosza lub chociaż torby na śmieci każdorazowo narażasz się na to że wycieczka do kuchni z papierem lub torebką od herbaty sprawi, że zamiast pracować zaczniesz szykować coś do przekąszenia, wyjmiesz naczynia ze zmywarki i kto wie co jeszcze wymyślisz 😉

Co zrobić, by nie zagracić domowego biura?:

  • Chowaj wszystko po zakończeniu pracy
  • Raz w tygodniu przeglądaj gromadzone rzeczy
  • Czyść regularnie otoczenie, tym bardziej gdy w Twoim domowym biurze znajduje się drukarka, która dodatkowo pyli

Już jutro majówka. Mam nadzieję, że macie wolne i ten czas poświęcisz na odpoczynek. No chyba, że tak jak ja najlepiej odpoczywasz coś organizując – to zabieraj się za organizację domowego biura 😉

Zaglądaj do moich relacji w majówkę – będę realizowała super projekt! 

Przygotowanie mieszkania do wynajmu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 − = 60