Jak zogranizować domowe biuro

utworzone przez | kw. 30, 2019 | BLOG, Organizacja Przestrzeni | 3 Komentarze

W poprzedni czwartek pisałam, o tym jak utrzymać porządek w miejscu pracy w biurze

Jest jednak coraz więcej osób, które pracują w domu. Nawet jeżeli nie jest to typowy home office, to nawet wykonując dodatkowe zajęcia potrzebujemy często przestrzeni w domu, w której można się skupić i oddać pracy lub nauce.

Jeżeli tu zaglądasz to zakładam, że stół kuchenny uginający się pod stosem papierów, które osłaniają drukarkę i laptopa niczym ciepła pierzynka, to nie koniecznie wizja twojego domowego biura. 

O ile organizacja miejsca pracy w domu jednorodzinnym, w osobnym pokoju to żaden problem, o tyle wygospodarowanie takiej przestrzeni w mieszkaniu, w którym mieszka kilka osób może być już bardziej kłopotliwe.

Mam jednak nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Ci zorganizować sobie miejsce do pracy lub nauki w Twojej przestrzeni, a w dodatku będzie to takie miejsce, które nie będzie sprzyjało zagraceniu.

Zestaw obowiązkowy do stworzenia domowego biura:

Biurko

Oczywiście najlepiej, aby przestrzeni roboczej było na nim jak najwięcej, ale rozumiem, że w wielu przypadkach o wielkości zdecydują możliwości metrażowe.

Dla wyjątkowo małych przestrzeni polecam zamykany sekretarzyk:

produkt dostępny: tchibo.pl
Produkt dostępny: pumomeble.pl

lub blat przymocowany do ściany:

Krzesło

Wygodne i dostosowane wysokością do biurka. Jeżeli masz mało miejsca, to może być oczywiście mobilne krzesełko, które na codzień używasz w jadalni. 

Nawet jeżeli będzie znacznie odbiegało od ergonomicznych standardów foteli biurowych to krzesło przy biurku jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż siedzenie z laptopem na kolanach na kanapie.

Schowki

Organizując domowe biuro postaw na wykorzystanie każdej możliwej przestrzeni na schowki. Biurko, przestrzeń nad (półki, szafki lub ewentualnie nadstawka) i pod biurkiem. 

Nawet jeżeli mebel nie jest wyposażony w system schowków lub szuflad, możesz wspomóc się pudełkami i koszami, które dodatkowo ocieplą tą przestrzeń.

Oświetlenie

Idealnym oświetleniem jest oczywiście światło dzienne. Jeżeli jest to możliwe ustaw biurko w pobliżu okna. Światło powinno wpadać od strony ręki, której mniej używasz. Dla prawo ręcznych z lewej. 

Dla nieidealnych warunków i dla nocnych marków, obowiązkowa jest dodatkowa lampka na biurko.

Kosz na śmieci

Taka drobnostka, a możesz zdziwić się, jak bardzo wpływa nie tylko na utrzymanie tego miejsca w porządku, ale również na Twoją efektywność. 

Pracując w domu w szczególny sposób musisz pilnować tego, by nic Cię nie rozpraszało. Nie posiadając kosza lub chociaż torby na śmieci każdorazowo narażasz się na to że wycieczka do kuchni z papierem lub torebką od herbaty sprawi, że zamiast pracować zaczniesz szykować coś do przekąszenia, wyjmiesz naczynia ze zmywarki i kto wie co jeszcze wymyślisz 😉

Co zrobić, by nie zagracić domowego biura?:

 • Chowaj wszystko po zakończeniu pracy
 • Raz w tygodniu przeglądaj gromadzone rzeczy
 • Czyść regularnie otoczenie, tym bardziej gdy w Twoim domowym biurze znajduje się drukarka, która dodatkowo pyli

Już jutro majówka. Mam nadzieję, że macie wolne i ten czas poświęcisz na odpoczynek. No chyba, że tak jak ja najlepiej odpoczywasz coś organizując – to zabieraj się za organizację domowego biura 😉

Zaglądaj do moich relacji w majówkę – będę realizowała super projekt! 

Przygotowanie mieszkania do wynajmu 😉

3 komentarze

 1. Renata

  Bardzo ważna jest odpowiednia przestrzeń, tak aby mieć zapewnione dobre warunki do pracy. Warto też odpowiednio wyposażyć wybrane miejsce, w różne potrzebne akcesoria, które ułatwiają organizacją i usprawniają wykonywanie codziennych obowiązków.

  Odpowiedz
 2. Julia

  Trzeba też mieć na uwadze fakt, że na komfort pracy, nawet w warunkach domowych ma wpływ dobrze dobrane oświetlenie. W miejscu, gdzie urządzamy biuro, warto zadbać o jasne i wyraźne źródło światła, najlepiej znajdujące się gdzieś w pobliżu biurka.

  Odpowiedz
 3. KatarzynaS

  Zorganizowanie domowego biura nie należy do najłatwiejszych. Jeśli chcemy, by nasza praca w domu była efektywna to powinniśmy się oddzielić od wszystkich rozpraszaczy i stworzyć nasze wnętrze tak, aby przyjemnie nam się w nim pracowało. Świetny wpis!

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

40 − 38 =

Witaj!

Nazywam się Agnieszka Witkowska i jestem Architektem Porządku. Doradzam oraz projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Uważam, że uporządkowany i dobrze zorganizowany dom, to dopiero początek, większych zmian w życiu. Piszę nie tylko o porządkowaniu, ale również o bliskiej mi sferze życia, jaką jest rozwój osobisty.

Sklep

Szukaj

Archiwum

Archiwa