Jak czyścić suszarkę bębnową z systemem Auto Clean?

utworzone przez | sty 18, 2021 | BLOG, Czyszczenie, Porady | 7 Komentarze

W poprzednim wpisie Suszarka – czy warto inwestować w ten sprzęt? Opisałam Ci jaką wybrałam suszarkę i jakie funkcje programy były dla mnie ważne.

Jednym z nich był system Auto Clean – czyli brak konieczności czyszczenia suszarki, za każdym razem po jej użyciu.

Według wskazówek producenta, moją suszarkę wystarczy czyścić raz na 20 cykli. W funkcji Auto Clean nie chodzi tylko o częstotliwość czyszczenia filtra z kłaczków (tego zlokalizowanego zwykle przy drzwiczkach) bo to akurat w mojej ocenie, ale również w ocenie użytkowników suszarek z mojej społeczności na Instagramie nie jest jakoś szczególnie uciążliwe – chodzi głównie o to, że kondensator (czyli te raszki zwykle na dole w lewym dolnym rogu urządzenia) czyści się sam, a to czy jest on czysty wpływa bezpośrednio na zużycie energetyczne urządzenia.

W ubiegłą sobotę relacjonowałam na Instagramie, jak czyszczę moją suszarkę. Zapisałam tą relację na moim profilu i można ją obejrzeć nawet teraz, klikająć TUTAJ, ale jednak na blogu łatwiej wyszukuje się treści, więc opiszę to czyszczenie jeszcze tutaj KROK po KROKU:

Bezpieczeństwo

Suszarkę czyścimy dopiero, gdy urządzenie jest zupełnie zimne – nie bezpośrednio po suszeniu. Na wszelki wypadek, odłączamy również sprzęt od prądu.

Przydatne podczas czyszczenia suszarki

Do czyszczenia warto przygotować sobie:

  • Miskę – do której włożysz wszystkie zdemontowane elementy
  • Miękką szmatkę
  • Płyn antybakteryjny
  • Do trudno dostępnych miejsc, przyda się szczotka do mycia butelek (delikatna)
  • Odkurzacz – jeżeli kłaczki w twojej suszarce są w filtrze zupełnie suche (w mojej są mokre)

Elementy do zdemontowania w suszarce

Demontuję pojemnik na skropliny – wylewam  z niego wodę i przemywam pod bieżącą wodą – malutki niebieski filtr, który się w nim znajduje (ja robię to po każdym suszeniu i zostawiam na noc kasetę poza suszarką, aby pojemnik miał szansę dokładnie wyschnąć – do czego można wykorzystać tą wodę napisałam w poprzednim wpisie)

Demontuję filtry – ja mam na nich oznaczenie, że mogę je moczyć, więc myję je pod bieżącą wodą. Należy bardzo delikatnie obchodzić się z siateczkami w filtrach. Nie używamy do tego szczotek lub ostrych narzędzi. Uszkodzenie ich uniemożliwia korzystanie z urządzenia. Jeżeli będziesz używać suszarki z dziurawym filtrem możesz doprowadzić nawet do pożaru – nie ma żartów!

Demontuję uszczelki – kieruję się zasadą – jeżeli uszczelka łatwo wychodzi to łatwo będzie się nią montowało z powrotem, więc tak samo jak w przypadku piekarnika – demontuję takie elementy i czyszczę je poza urządzeniem

Powyższe elementy, po usunięciu ręcznie kłaczków wkładam pod bieżącą wodę, przepłukuję i zostawiam do całkowitego wyschnięcia.

Czyszczenie urządzenia i czujnika w suszarce

Otwór, w którym był pojemnik czyścimy szmatką nasączoną płynem antybakteryjnym. Jeżeli w środku są jakieś osady – możesz użyć octu, do mocniejszych zabrudzeń – nawet zrobić okład z octu.

Szmatką przemywam bęben suszarki. Sprawdzam w jakim stanie są czujniki wilgotności – widać je od wewnątrz bębna (możesz włożyć do środka telefon, z włączoną funkcją aparatu, odwróconego jak do zrobienia selfie – to pomoże w diagnozie)

Czujniki powinny być czyściutkie – jeżeli jest na nich osad lub kamień – przemyj je octem (nie szoruj) Stan tych czujników, wpływa na parametry suszenia i wydajność urządzenia, czyli na to czy suszarka będzie np. kurczyć Twoje ubrania i na wysokość rachunku za prąd 🙂

Czyszczę obudowę, tam gdzie znajdował się filtr – moja ręka mieści się w zakamarkach akurat tej suszarki, ale do takich ciasnych miejsc świetnie sprawdziła mi się szczotka do butelek (kurzu lub żaluzji – w zależności do czego używasz podobnego sprzętu)

Kondensator – u mnie czyści się sam, więc wyczyściłam tylko otwór pod nim, gdzie znajdowały się filtry, ale jeżeli Twój kondensator nie ma funkcji samooczyszczenia, to na pewno przyda mu się odkurzanie. Uważaj, żeby nie pozaginać blaszek i żeby się nie pokaleczyć. Użyj do tego ssawki z włoskami w odkurzaczu.

Na koniec czyścimy obudowę, drzwiczki suszarki. Montujemy do niej wszystkie elementy (suche) i gotowe.

Regularne czyszczenie suszarki mocno wpływa na to, jak będzie pachniało nasze wysuszone pranie, oraz na to czy urządzenie będzie wydajne.

Jeżeli masz suszarkę bez funkcji autoClean:

  • czyść filtr kłaczkowy po każdym suszeniu (ręcznie lub odkurzaczem)
  • nie zostawiaj wody w pojemniku na skropliny
  • odkurzaj kondensator, raz na 2 miesiące – ale warto kontrolować jego stan częściej

Każdemu urządzeniu, w którym buszuje woda (suszarka, pralka, zmywarka) przyda się od czasu do czasu porządne wietrzenie. Po wyczyszczeniu zostaw otwarte drzwiczki np. na noc.

Daj znać w komentarzu, czy wpis jest przydatny i czy coś Cię jeszcze zastanawia w związku z czyszczeniem suszarki bębnowej.

7 komentarzy

  1. KlaudiaS

    Niedawno odkryłam właśnie w instrukcji obsługi, że suszarkę bębnową należy czyścić! W sumie do tej pory o tym zapominałam, dlatego ten wpis jest moim wybawieniem. Na szczęście już wiem, jak się za to zabrać 🙂

    Odpowiedz
  2. Gabriela M

    Super wpis i porady, przypomniałaś mi o tym, że czeka na mnie góra prania w łazience. Niestety przez obowiązki związane z firmą nie mam czasu na porządki, dobrze, że chociaż chmura erp pomaga mi w pracy.

    Odpowiedz
  3. Marta

    Świetne porady, nigdy się nie zastanawiałam nad tym jak w łatwy i szybki sposób mogę taką suszarkę wyczyścić. Może stworzysz też wpis o polecanych przez Ciebie środkach czystości do łazienki? Z chęcią bym taką listę przeczytała.

    Odpowiedz
  4. AureliaB

    Właśnie robię w domu generalne porządki przed świętami. Stwierdziłam, że to czas, by w końcu zabrać się za wyczyszczenie pralki i suszarki. Nie miałam pojęcia, jak to zrobić. Na szczęście trafiłam tutaj. Teraz już wszystko stało się dla mnie jasne! Dziękuję za te porady – na pewno je wykorzystam. 🙂 To na pewno przełoży się na lepszy zapach mojego prania.

    Odpowiedz
  5. Waldek

    Witam.

    Tematem tego artykułu jest “Jak czyścić suszarkę bębnową z systemem Auto Clean?”

    Moim zdaniem ta suszarka nie ma systemu Auto Clean.

    Odpowiedz
  6. Waldek

    A jedna ma Auto Clean, tylko w mojej z firmy Lg jest tak że nie ma możliwości takiego czyszczenia jak tu u Pani.
    Wszystko się zgadza. 🙂

    Odpowiedz
  7. Agata

    Świetne porady, które na pewno wykorzystam! Niedawno kupiłam nowy sprzęt i właśnie się zastanawiałam jak dbać o pralkę, aby służyła mi jak najdłużej. Bardzo się cieszę, że trafiłam na twojego bloga, ponieważ już wszystko jasne!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

44 − = 35

Witaj!

Nazywam się Agnieszka Witkowska i jestem Architektem Porządku. Doradzam oraz projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Uważam, że uporządkowany i dobrze zorganizowany dom, to dopiero początek, większych zmian w życiu. Piszę nie tylko o porządkowaniu, ale również o bliskiej mi sferze życia, jaką jest rozwój osobisty.

Sklep

Szukaj

Archiwum

Archiwa