Porządki i Odgracanie

Wyzwanie #napadnaszafe, czyli sprzedaj niepotrzebne ubrania na Vinted

Dlaczego bałagan wraca do szafy? Co jest zwykle problemem? (i to nie tylko takim, który ja diagnozuję, ale takim o którym niby większość osób wie, ale ciężko się zabrać, za to aby coś z tym zrobić). Za duża ilość ubrań!

rysunek @rysanka z książki SPRZĄTANIE BEZ MAGII, czyli ostania książka o porządkowaniu, którą przeczytasz.

W większości szaf, które mam okazję oglądać u moich Klientów, mogłyby się ubierać co najmniej 2-3  kobiety i to nawet w różnych rozmiarach albo można by było obyć się bez prania przez jakieś 4 miesiące, chodząc codziennie w czymś innym.

Dlaczego tak ciężko pozbyć się ubrań?:

“bo szkoda wyrzucić”

Oczywiście, że szkoda wyrzucić, bo za każdym ubraniem stoi energia, która była potrzebna do ich wyprodukowania, a nieodpowiedzialne wyrzucanie ubrań to zaśmiecanie środowiska.

“bo to strata pieniędzy”

Oczywiście, nawet powiedziałabym, że strata czasu i pieniędzy, bo tracisz czas, który był potrzebny do zarobienia tych pieniędzy, ale na tą stratę zdecydowałaś się już w trakcie zakupu.

“bo jeszcze schudnę/przytyję i będę w nich chodzić”

Tutaj jestem wierna temu, co napisałam w mojej książce i o czym opowiadam w moim kursie online #szafawporzadku i co jest również moim osobistym doświadczeniem. Kiedy zmienisz rozmiar pewnie będziesz chciała to jakoś uczcić. Możliwe, że przejdziesz przemianę również wewnątrz i okaże się, że te ubrania nie będą już do Ciebie pasowały. A może postanowisz pozostać w tym rozmiarze, w którym jesteś i okaże się, że to jest dla Ciebie najlepsze? Jeżeli pozostawienie ubrań w upragnionym rozmiarze Cię motywuje, to je zostaw, ale nie traktuj tego proszę tylko jako wymówkę.

“bo są wspomnieniem”

Pytanie, czy dobrym i czy potrzebujesz ubrania, aby o tym pamiętać? Zafunduj sobie w nich piękną sesję zdjęciową – to będzie piękna pamiątka i kolejne piękne wspomnienie, a zajmie znacznie mniej miejsca.

“bo ciężko się zdecydować, których się pozbyć”

Jeżeli masz moją książkę otwórz ją na stronie 211 i przejdź przez zestaw pytań, które tam dla Ciebie przygotowałam.

A jeżeli powiedziałabym Ci, że:

 • nie musisz zaśmiecać planety, pozbywając się ubrań…
 • możesz odzyskać część pieniędzy „zainwestowanej” w ubrania…
 • dać sobie luz, z tym ciśnieniem na rozmiar, w to miejsce cieszyć się z tego co tu i teraz i pozyskać fundusze na upragniony styl, kiedy będziesz na niego gotowa…
 • Twoje ubrania mogą kogoś cieszyć i brać udział w budowaniu kolejnych pięknych wspomnień.

A gdybym jeszcze obiecała Ci, że zyskasz dzięki temu przestrzeń, w której będzie łatwiej utrzymać porządek?

Brzmi dobrze?

Początek roku sprzyja wyzwaniom, nie mogłam sobie odmówić tego, aby przygotować coś fajnego dla mojej społeczności.

Chcę Cię zachęcić do wzięcia udziału w wyzwaniu #napadnaszafe

Wyzwanie polega na wyszukaniu w szafie ubrań na sprzedaż. Ubrań w dobrym stanie, w których już nie chodzisz. Ubrań, które zawalają Ci jedynie przestrzeń i utrudniają codzienne korzystanie z szafy.

HARMONOGRAM WYZWANIA #NAPADNASZFE:

W dniach 8-9.01.2021 przejrzyj swoją szafę i wyszukaj minimum 10 ubrań na sprzedaż (max. nie ma limitu)

W dniach 07.01 13.01.2021 zainstaluj aplikację VINTED (jeżeli nie masz) i zamieść swoje ogłoszenia o sprzedaży (to nie jest współpraca). Rekomenduję tą aplikację, bo z zaufanych źródeł (m.in. Kamila Rowińska) mam potwierdzenie, że transakcje są bezpieczne, aplikacja jest bardzo przyjazna dla użytkownika, a sprzedaż jest do tego maksymalnie ułatwiona. Ja sprawdziłam aplikację na razie głównie pod względem zakupów i tutaj też mogę ją polecić.

POBIERZ APLIKACJĘ TUTAJ

Mają świetnie opisany poradnik dla sprzedających, więc nawet nie będę się powtarzać, tylko odeślę Cię do tych materiałów:

Jak dodać rzeczy na sprzedaż?

Jak wycenić używane ubrania?

Jak przygotować i wysłać sprzedane ubrania?

Jak wypłacać pieniądze za sprzedane ubrania?

Jeżeli tego będzie mało, to na moim Instagramie @architektporzadku w relacjach 08.01.2020 będę relacjonować, jak dodaję do Vinted swoje ubrania.

Po zamieszczeniu ofert sprzedaży wpisz swoją nazwę użytkownika VINTED w komentarzu pod tym wpisem.

W dniach 10, 13 i 15.01.2021 będę udostępniała na moim profilu na Instagramie 15 wybranych profili, które będą miały w swojej ofercie minimum 10 przedmiotów i będę zachęcać moją społeczność do odwiedzenia tych użytkowników i oczywiście do zakupów. Błagam niech nazwy będą w miarę proste do wymówienia 🙂

Mam wspaniałą społeczność ponad 160 tys. osób. Wierzę, że w ten sposób pomogę Ci sprawnie uwolnić przestrzeń w Twojej szafie i nadać Twoim ubraniom drugie życie.

Nie czekaj na ostatnią chwilę, bo już 10.01.2021 w niedzielę, będę udostępniać profile pierwszych użytkowników !!! tego dnia dodam również swoje ubrania na sprzedaż.

A teraz kilka rekomendacji ode mnie dotyczących sprzedaży, czyli dobre praktyki sprzedaży Architekta Porządku:

 1. Fotografuj ubrania przy świetle dziennym, blisko okna
 2. Nie używaj filtrów, aby nie przekłamywać z kolorem
 3. Zorganizuj ładne tło do zdjęć – np. jasny koc, wieszak na drzwiach
 4. O ile to możliwe, zrób zdjęcia ubrania na sobie (nie musisz pokazywać twarzy)
 5. Rób zdjęcia metki ze składem
 6. Pierwsze zdjęcie rób ogólne, pokazujące całe ubrania, ale w kolejnych dodanych zrób zbliżenia na miejsca w odzieży, które najszybciej się zużywają (ściągacz, kołnierzyk, metka, koniec rękawa, końcówka nogawki, kolana w spodniach itp.), tak aby ułatwić kupującemu ocenę zużycia ubrania.
 7. Jeżeli ubranie posiada jakąś skazę, pokaż ją na zdjęciu i dokładnie opisz
 8. Zmierz ubranie, aby nie tracić czasu na odpowiadanie na pytania od potencjalnych kupujących
 9. Wyczyść, upierz, odśwież ubrania przed sprzedażą
 10. Postaraj się ładnie zapakować ubranie do wysyłki (niech nie wygląda, jak szmata z worka na śmieci)
 11. Jeżeli możesz dodać, jakiś mały prezent, np. odręcznie napisane podziękowania za transakcje lub życzenia „niech się dobrze nosi i towarzyszy Ci w pięknych chwilach” lub będziesz w tym „pięknie wyglądać” to zrób to! Ciebie nic to nie kosztuje, a może zrobić dzień kupującemu. Śmiem twierdzić, że to pomoże Ci też rozstać się z sentymentalnymi ubraniami.

I na koniec jeszcze jedna ważna kwestia:

Zauważyłam, jako kupująca, że są użytkownicy, którzy chcą ominąć Vinted w transakcji. Piszą nawet w opisie swojego konta „Nie sprzedają przez opcję Kup Teraz” Proponują transakcję na podstawie korespondencji w wiadomościach prywatnych. Podają konto od przelewu i niby wszystko się zgadza, mi tak zamówiona przesyłka przyszła, ale w mojej ocenie to jest zwyczajnie nieuczciwe, a jak coś z transakcją będzie nie tak i jednak przesyłki nie otrzymasz to szukaj wiatru w polu.

Vinted nie pobiera opłat za wystawnie ogłoszenia od sprzedającego. Pobiera natomiast opłatę od kupującego (kilka groszy, w którym jest jeszcze ubezpieczenie całej transakcji – jeżeli nie dostaniesz zamówionej paczki, to Vinted zwróci Ci pieniądze).

źródło: https://www.vinted.pl/help/342-oplata-za-ochrone-kupujacych-na-vinted z dnia 07.01.2021

Takie omijanie pomysłodawcy i twórcy aplikacji, firmy która zainwestowała w narzędzie, ludzi, którzy są zatrudnieni przy obsłudze jest moim zdaniem nie fair !!! Kupowanie przez takie dogadywanie się, jest też nie do końca bezpieczne!

No dobra, my tu gadu-gadu, a jest do zrobienia #napadnaszafe.

Działaj, przejrzyj zawartość szafy, przygotuj rzeczy na sprzedaż. Daj drugie życiem swoim ubraniom, baw się dobrze i odzyskaj przestrzeń w szafie.

Czekam na komentarz z Twoją nazwą użytkownika.

644 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 2 =