Dlaczego warto utrzymywać porządek w samochodzie?

utworzone przez | lip 29, 2019 | BLOG, Porady, TOP Tematy | 8 Komentarze

O ile bałagan w domu, może przysporzyć Ci jedynie trochę więcej nerwów lub zabrać więcej czasu na poszukiwanie potrzebnych rzeczy, to akurat w samochodzie może stać się źródłem dodatkowego zagrożenia zdrowia lub życia.

Myślałaś kiedyś o bałaganie w ten sposób? Nie?

Podczas nawet niegroźnej kolizji, rzeczy leżące luzem w Twoim samochodzie zachowują się jak pociski. Zgodnie z zasadą bezwładności przy nagłym zatrzymaniu pojazdu nieumocowany przedmiot leci do przodu z prędkością sprzed hamowania.

Na przykład szklana butelka, laptop, czy zabawka umieszczone z tyłu samochodu uderzą pasażera siedzącego z przodu z siłą dochodzącą do 50-krotności ich własnej masy, w przypadku kolizji przy prędkości 50 km/h.

Ze zmartwieniem patrzę na samochody, w których na tylnej półce leżą jakieś graty, a przed nimi na kanapie siedzą dzieciaki 🙁 Po co to dodatkowe ryzyko? – czy do przechowywania nie służy bagażnik? Czy do zabezpieczenia przedmiotów nie służą zamykane schowki i kieszenie w drzwiach?

Wiem, że do tej pory żaden mój artykuł nie rozpoczynał się tak poważnie, ale mamy do czynienia z bardzo ważnym tematem.

Jeżeli Twoja wyobraźnia zadziałała, na pewno zabierzesz się do roboty. Wierzę, że jesteś osobą odpowiedzialną, mającą na względzie bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Względy estetyczne, przyjemny zapach i przyjemność z jazdy niezagraconym samochodem, będą tu tylko efektem ubocznym 🙂

Tak jak, w przypadku szafek – najskuteczniejszym sposobem na odgracenie i uporządkowanie przestrzeni jest wyjęcie wszystkiego ze środka, tak i tutaj ten sposób sprawdzi się najlepiej.

Segregacja i czyszczenie

 1. Usuń wszystkie niepotrzebne przedmioty.
 2. Ogranicz do minimum rzeczy, które mają być przechowywane w kabinie.
 3. Jak masz już puste auto, to je odkurz i umyj. Możesz też odświeżyć tapicerkę płynem lub proszkiem do dywanów. Jeżeli to zadanie budzi w Tobie szczególną niechęć, oddaj samochód w ręce specjalistów – mąż, nastoletnie dziecko lub myjnia samochodowa 🙂

Organizery

Podrzucam Ci kilka pomysłów na organizację. Nie jest to wynik mojego działania w programach afiliacyjnych – nie mam z tego tytułu korzyści finansowych. Jedynie satysfakcję, że podsuwam Ci pomysły i mam wkład w uporządkowanie Twojej przestrzeni 🙂

Organizer na dziecięce skarby i ochona fotela, dostępne na Allegro
Podręczny organizer na drobiazgi, dostępny na Allegro
Składany organizer do bagażnika, dostępny na Allegro
Organizer i ochrona foteli z filcu dostępny na Allegro
Organizer do bagażnika, na tylnej kanapie, dostępny na Allegro

Nawyki

Najistotniejsze jest działanie systematyczne. Te nowsze samochody, przypominają nam bardzo skutecznie i wkurzająco zarazem, o ważnych kwestiach  związanych z bezpieczeństwem 🙂

O posprzątaniu auta, niestety nie przypominają, więc na początku musisz włożyć to więcej uwagi. Potem stanie się to, tak samo odruchowe, jak zapinanie pasów i wyłączanie świateł.

Wyrzucaj wszystkie śmieci na bieżąco – ułatw sobie maksymalnie to zadanie. Zaopatrz się w małe torebki, np. takie do pakowania kanapek i trzymaj je w kieszeni w drzwiach. U mnie sprawdzają się do tego również worki do sprzątania po psie, które i tak musimy ze sobą wozić, z uwagi na najczęściej panujący skład naszych wycieczek.

Trzymaj papiery w porządku. Jeżeli prowadzisz firmę, to pewnie, tak jak ja, zbierasz wszystkie faktury, kwitki za parking i płatne przejazdy. Dokumenty są w samochodzie narażone na promienie słońca – jeżeli zostawisz je gdzieś na wierzchu, to faktura może wyblaknąć do stanu totalnej bezużyteczności. Przynieś do samochodu zwyczajną teczkę i umieść ją w schowku lub w kieszeni na oparciu pasażera. Chowaj do niej wszystkie ważne dokumenty.

Nie rób z samochodu mobilnego magazynku. Wiem, jak to jest, gdy częstym pasażerem jest dziecko. Mój syn nie jest w stanie wyjść z domu bez jakiejś zabawki (dobrze, jak jednej). Do tego, nawet na krótką przejażdżkę konieczne są przekąski, coś do picia, tablet (jakby się trafił korek, choćby 5 minutowy), acha i jeszcze skarby zdobyczne z wycieczek – czyli kije, kamienie i inne niezbędne 🙂

Miej w bagażniku lub w kieszeni drzwi, zawsze jakąś dużą torbę, w której można przenieść te wszystkie rzeczy do domu – gdzie dokonasz ostatecznej segregacji.

Mam nadzieję, że ten artykuł zmobilizuje Cię do zadbania o porządek w samochodzie, a przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo.

Daj znać w komentarzu, jeżeli masz jakiś niezawodny sposób na utrzymywanie samochodu w czystości i porządku.

Szerokiej i bezpiecznej drogi 🙂

8 komentarzy

 1. jak usunąć konto Google

  Bardzo ciekawy artykuł. Myślę, że utrzymanie porządku w domu jak i w aucie jest tak samo ważne.

  Odpowiedz
 2. Leila

  Może nie należę do przesadnych pedantek, ale staram się regularnie sprzątać w swoim samochodzie. A pracę ostatnio ułatwił mi megaciekawy artykuł: motofakty.pl/artykul/czyszczenie-wnetrza-auta-jak-to-zrobic-szybko-i-skutecznie.html Polecam go wszystkim, którzy chcą ogarnąć swoje auto 🙂

  Odpowiedz
 3. Darek Romanowski

  Bardzo dobra i minimalistyczna lista. Brakuje mi 2 rzeczy z Twojej listy (filcowego organizera za siedzenia i organizera do bagażnika).

  Odpowiedz
 4. Zofia Studińska

  Musiałam przeczytać ten wpis, bo zainspirowałaś mnie. Mój samochód jest zawsze pełen śmieci i muszę w końcu go odkurzyć!

  Odpowiedz
 5. Ksawery

  Bardzo istotne jest to, aby utrzymywać samochód w czystości w środku, a także dbać o jego regularną konserwację na zewnątrz. Wtedy auto będzie się znacznie lepiej prezentować, a co więcej, na pewno posłuży nam dłuższy czas.

  Odpowiedz
 6. Kacper

  Im bardziej dbamy o nasz samochód, tym dłużej posłuży nam on w nienagannym stanie. Jest to także swojego rodzaju wizytówka, dlatego warto dbać, aby auto zawsze dobrze się prezentowało.

  Odpowiedz
 7. Ola

  Moim zdaniem powinniśmy trzymać porządek wszędzie gdzie się tylko da. Warto również wcielić w swoje życie czynności, które pomogą nam zadbać o naszą planetę. Przykładem jest chociażby segregacja śmieci.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

31 − 26 =

Witaj!

Nazywam się Agnieszka Witkowska i jestem Architektem Porządku. Doradzam oraz projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Uważam, że uporządkowany i dobrze zorganizowany dom, to dopiero początek, większych zmian w życiu. Piszę nie tylko o porządkowaniu, ale również o bliskiej mi sferze życia, jaką jest rozwój osobisty.

Sklep

Szukaj

Archiwum

Archiwa