Porządki i Odgracanie,  TOP Tematy

Dlaczego warto utrzymywać porządek w samochodzie?

O ile bałagan w domu, może przysporzyć Ci jedynie trochę więcej nerwów lub zabrać więcej czasu na poszukiwanie potrzebnych rzeczy, to akurat w samochodzie może stać się źródłem dodatkowego zagrożenia zdrowia lub życia.

Myślałaś kiedyś o bałaganie w ten sposób? Nie?

Podczas nawet niegroźnej kolizji, rzeczy leżące luzem w Twoim samochodzie zachowują się jak pociski. Zgodnie z zasadą bezwładności przy nagłym zatrzymaniu pojazdu nieumocowany przedmiot leci do przodu z prędkością sprzed hamowania.

Na przykład szklana butelka, laptop, czy zabawka umieszczone z tyłu samochodu uderzą pasażera siedzącego z przodu z siłą dochodzącą do 50-krotności ich własnej masy, w przypadku kolizji przy prędkości 50 km/h.

Ze zmartwieniem patrzę na samochody, w których na tylnej półce leżą jakieś graty, a przed nimi na kanapie siedzą dzieciaki 🙁 Po co to dodatkowe ryzyko? – czy do przechowywania nie służy bagażnik? Czy do zabezpieczenia przedmiotów nie służą zamykane schowki i kieszenie w drzwiach?

Wiem, że do tej pory żaden mój artykuł nie rozpoczynał się tak poważnie, ale mamy do czynienia z bardzo ważnym tematem.

Jeżeli Twoja wyobraźnia zadziałała, na pewno zabierzesz się do roboty. Wierzę, że jesteś osobą odpowiedzialną, mającą na względzie bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Względy estetyczne, przyjemny zapach i przyjemność z jazdy niezagraconym samochodem, będą tu tylko efektem ubocznym 🙂

Tak jak, w przypadku szafek – najskuteczniejszym sposobem na odgracenie i uporządkowanie przestrzeni jest wyjęcie wszystkiego ze środka, tak i tutaj ten sposób sprawdzi się najlepiej.

Segregacja i czyszczenie

  1. Usuń wszystkie niepotrzebne przedmioty.
  2. Ogranicz do minimum rzeczy, które mają być przechowywane w kabinie.
  3. Jak masz już puste auto, to je odkurz i umyj. Możesz też odświeżyć tapicerkę płynem lub proszkiem do dywanów. Jeżeli to zadanie budzi w Tobie szczególną niechęć, oddaj samochód w ręce specjalistów – mąż, nastoletnie dziecko lub myjnia samochodowa 🙂

Organizery

Podrzucam Ci kilka pomysłów na organizację. Nie jest to wynik mojego działania w programach afiliacyjnych – nie mam z tego tytułu korzyści finansowych. Jedynie satysfakcję, że podsuwam Ci pomysły i mam wkład w uporządkowanie Twojej przestrzeni 🙂

Organizer na dziecięce skarby i ochona fotela, dostępne na Allegro
Podręczny organizer na drobiazgi, dostępny na Allegro
Składany organizer do bagażnika, dostępny na Allegro
Organizer i ochrona foteli z filcu dostępny na Allegro
Organizer do bagażnika, na tylnej kanapie, dostępny na Allegro

Nawyki

Najistotniejsze jest działanie systematyczne. Te nowsze samochody, przypominają nam bardzo skutecznie i wkurzająco zarazem, o ważnych kwestiach  związanych z bezpieczeństwem 🙂

O posprzątaniu auta, niestety nie przypominają, więc na początku musisz włożyć to więcej uwagi. Potem stanie się to, tak samo odruchowe, jak zapinanie pasów i wyłączanie świateł.

Wyrzucaj wszystkie śmieci na bieżąco – ułatw sobie maksymalnie to zadanie. Zaopatrz się w małe torebki, np. takie do pakowania kanapek i trzymaj je w kieszeni w drzwiach. U mnie sprawdzają się do tego również worki do sprzątania po psie, które i tak musimy ze sobą wozić, z uwagi na najczęściej panujący skład naszych wycieczek.

Trzymaj papiery w porządku. Jeżeli prowadzisz firmę, to pewnie, tak jak ja, zbierasz wszystkie faktury, kwitki za parking i płatne przejazdy. Dokumenty są w samochodzie narażone na promienie słońca – jeżeli zostawisz je gdzieś na wierzchu, to faktura może wyblaknąć do stanu totalnej bezużyteczności. Przynieś do samochodu zwyczajną teczkę i umieść ją w schowku lub w kieszeni na oparciu pasażera. Chowaj do niej wszystkie ważne dokumenty.

Nie rób z samochodu mobilnego magazynku. Wiem, jak to jest, gdy częstym pasażerem jest dziecko. Mój syn nie jest w stanie wyjść z domu bez jakiejś zabawki (dobrze, jak jednej). Do tego, nawet na krótką przejażdżkę konieczne są przekąski, coś do picia, tablet (jakby się trafił korek, choćby 5 minutowy), acha i jeszcze skarby zdobyczne z wycieczek – czyli kije, kamienie i inne niezbędne 🙂

Miej w bagażniku lub w kieszeni drzwi, zawsze jakąś dużą torbę, w której można przenieść te wszystkie rzeczy do domu – gdzie dokonasz ostatecznej segregacji.

Mam nadzieję, że ten artykuł zmobilizuje Cię do zadbania o porządek w samochodzie, a przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo.

Daj znać w komentarzu, jeżeli masz jakiś niezawodny sposób na utrzymywanie samochodu w czystości i porządku.

Szerokiej i bezpiecznej drogi 🙂

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 1