BLOG,  Organizacja Przestrzeni,  Porządki i Odgracanie,  Takie moje

Ograniczanie rzeczy w domu. Jak się do tego zabrać?

Nie ma magicznej liczby określającej ilość rzeczy, którą powinniśmy posiadać. Mamy różne potrzeby, pragnienia, zajęcia. W różnych okresach naszego życia możemy potrzebować czegoś innego, ważne jest jednak by nie ciągnąć za sobą wszystkich rzeczyktóre potrzebowaliśmy, dostaliśmy lub tylko dlatego, że wydaliśmy na nie pieniądze.

 

Najczęstszą reakcja moich Klientów w I Etapie declutteringu, kiedy wyjmujemy wszystko z szafek i gromadzimy wszystkie przedmioty danej kategorii, w jednym miejscu jest zdziwienie:

„Wow, ja tyle tego mam?”

„Gdzie to wszystko się pomieściło?”

„Nawet nie wiedziałam, że mam te rzeczy”

„Oooo, a tyle czasu tego szukałam”

Jeżeli choć raz w swoim życiu przeżyłaś przeprowadzkę, to na pewno wiesz o czym piszę.

Co zatem zrobić, żeby skutecznie ograniczyć ilość rzeczy, do tych których naprawdę potrzebujemy i co najważniejsze utrzymać taki stan na długo?

Oto instrukcja KROK PO KROKU, jak przejść przez proces ograniczania:

1. Zobacz te wszystkie rzeczy

Zgromadź w jednym miejscu wszystkie rzeczy z jednej kategorii, nawet te które nie znajdują się w pomieszczeniu do tego przeznaczonym. Np. rzecz do przygotowywania, podawania, przyrządzania i przechowywania jedzenia. Zdawałoby się: Kuchnia, ale jak dobrze poszukać, to w innych pomieszczeniach w domu znajdziesz: serwetki, zapasowe talerzyki, sokowirówkę, nowy zestaw noży i inne cuda z tej kategorii. To samo tyczy się ubrań. To nie tylko Szafa, to również komoda w przedpokoju, szafa w korytarzu, kosz na pranie i prasowanie oraz karton z ubraniami w innym rozmiarze. Zgromadź zatem wszystkie rzeczy z danej kategorii w jednym miejscu. To pozwoli Ci na wykonanie kolejnego kroku.

 

2. Wybierz rzeczy, które uwielbiasz

bez których nie wyobrażasz sobie funkcjonować, z których non stop korzystasz i te które najbardziej Ci się podobają (czyli te które uważasz za piękne). Odłóż na bok – będziesz je układać w miejscach najbardziej dostępnych. Świadomie, radzę Ci nie zaczynać od wyrzucania, bo to może wprowadzić Cię w nieodpowiedni nastrój.

3. Wybierz rzeczy, z których korzystasz sezonowo

w kuchni będzie to np. forma do ciasta w kształcie zająca, świąteczna zastawa, tortownica. W szafie będzie to wystrzałowa kiecka na specjalne okazje. Tylko nie wybieraj rzeczy, które masz od zawsze, na jakąś okazję i nigdy z nich nie korzystasz. U mnie w kuchni była to np. jakaś magiczna maszynka do robienia lodów (prezent) Bardzo fajny, ale zajmował pół szafki, a ja lody dla Bobo przygotowuję w małych pojemniczkach z IKEA. Rzeczy potrzebne – sezonowe, będziesz układać w głębszych i wyższych partiach szaf.

4. Pora na jakiś karton do oddania i do sprzedania

Tutaj umieść wszystko co oddasz, podarujesz (tylko uwaga – nie zawalaj teraz bliskich swoimi rzeczami. Zapytaj najpierw czy ktoś tego potrzebuje!) lub wystawisz na sprzedaż. Z tego kartonu mogą wrócić naprawdę niezłe pieniądze jeżeli poświęcisz trochę czasu na przygotowanie fajnych ogłoszeń.

Często organizuję różnego rodzaju wyprzedaże garażowe, np. na osiedlu – to świetna okazja, żeby poznać się z sąsiadami

Jako Architekt Porządku, świadczę również usługi komisowe. Zabieram od Ciebie niepotrzebne Ci rzeczy i zajmuję się sprzedażą. Sprawdź sobie w wolnej chwili OFERTA

5. Wyrzucaj !!!

Teraz pora na to co pozostało. Wybrałaś już rzeczy, które lubisz, są Ci potrzebne (nawet sezonowo), wybrałaś rzeczy które nadają się do oddania i nie wstydzisz się żądać za nie pieniędzy. Jeżeli te rzeczy, które zostały nie noszą miana żadnego z poprzednich, to nie powinnaś mieć z nimi problemu i wyrzutów by je po prostu wyrzucić. Do dzieła.

6. Ups, coś jeszcze…

Ach ja przepraszam, przecież w tych śmieciach mogły zostać jeszcze sentymenty. Jeżeli nie trafiły do pierwszego worka – czyli nie są tymi które Ci się podobają i funkcjonować bez nich nie możesz to znaczy, że znowu będziesz chciała je ukryć gdzieś w czeluściach szafy. Ja bym wyrzuciła… Pamięć o wydarzeniu, osobie lub miejscu skąd coś przywiozłam nie umrze jak coś wyrzucę. Ale jeżeli już masz w tradycji przechowywanie jakiś pamiątek po swoich przodkach, po swoich dzieciach lub coś sobie przywozisz z każdego miejsca które zwiedzasz, to oddaj tym rzeczom należyty szacunek. Zabezpiecz je odpowiednio i schowaj do jakiegoś pudełka zanim wepchniesz do szafki lub wyeksponuj.

 

 

Na koniec bardzo proszę Cię o powstrzymanie się przed czymś.

Planując pozbywanie się rzeczy, nie jedź w pierwszej kolejności po pudełeczka do przechowywania, bo zaczniesz upychać do nich rzeczy, zamiast je wyrzucać.

 

Który z powyższych kroków sprawia Ci największy kłopot? Podziel się ze mną w komentarzu.

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 6