Nawyki, które warto wypracować w okresie #zostanwdomu

utworzone przez | mar 24, 2020 | BLOG, Porady | 2 Komentarze

Okres kwarantanny jest bardzo wymagający, ale warto wykorzystać ten czas, aby wyrobić w swojej rodzinie nowe – dobre nawyki, dla których środowisko nie było do tej pory tak sprzyjające jak obecnie.

Planowanie posiłków

Do oczywistych korzyści z planowania posiłków, jakimi jest niemarnowanie żywności oraz unikanie odwiecznego „Mamo! Co na obiad?” doszło teraz wskazanie do ograniczenia ilości wizyt w sklepach. Warto zatem spisać zestawy potraw, które spisały się najlepiej, w tym okresie i idącą za nimi listę produktów „must have” w Twojej spiżarni. Być może wcześniej nie było na to czasu, a zakupy były raczej spontaniczne. Planowanie posiłków i lista będą bardzo pomocne, aby większe zakupy spożywcze robić online – również po okresie kwarantanny, zyskując tym samym czas na coś przyjemniejszego.

Angażowanie w codzienne czynności najmłodszych

Być może wcześniej część domowych czynności tj. gotowanie czy sprzątanie, wykonywałaś w czasie, gdy najmłodsi byli w szkole lub w przedszkolu. Obecnie zaangażowanie ich w te czynności może okazać się nie tylko sposobem na „Mamo! Nudzi mi się”, ale również doskonałym sposobem na budowanie więzi i świetną zabawę lub po prostu oddelegowanie części obowiązków domowych, które do tej pory spoczywały tylko na Twoich barkach.

Plan dnia dla najmłodszych

Wypełnienie dziecku dnia wartościowymi zajęciami (chodzi o te poza gapieniem się w TV i graniem na Play Station) stanowi również nie lada wyzwanie. Tutaj również pomocne będzie planowanie, czyli ustalenie (najlepiej z dzieckiem) czasu na:

 • zajęcia rutynowe (poranna i wieczorna toaleta, przygotowywanie i spożywanie posiłków, sprzątanie pokoju)
 • kreatywne/edukacyjne zabawy z rodzicami (na szczęście Internet, jest kopalnią pomysłów co fajnego można zorganizować, w tym czasie) w wielu przypadkach może się okazać, że wcale nie najnowsza zabawka będzie przynosiła tyle radochy, ile zwykły karton, z którego coś można wspólnie zbudować 🙂
 • naukę – czas kwarantanny to nie ferie, warto zadbać o to, by dziecko nie narobiło sobie w tym czasie zaległości i nie wypadło z rytmu dnia, w którym jest czas na naukę.
 • czas na samodzielną zabawę – ten punkt dnia, również ma moim zdaniem ogromne znaczenie, nawet jeżeli ma to być dla dziecka czas nudy – to istotnym jest, aby były na to wyznaczone ramy czasowe. Wreszcie rodzice, też mają swoje zajęcia, prawda?

Stworzenie takiego planu, również będzie do użycia w przyszłości. Przecież w normalnych warunkach nie raz zdarza się sytuacja, gdy musimy zostać przez jakiś czas w domu (np. w okresie przeziębienia). Z uwagi na ograniczenie czynności, jakie możemy teraz wykonywać i jakby nie było, wymuszoną monotonię, wydaje się, że to najlepszy czas na wdrożenie nawyku planowania czasu również dla dorosłych.

Nadrobienie zaległości i wprowadzenie nowych porządków

Robienie teraz wielkich, wiosennych porządków, wypadło w wielu domach w sposób bardzo naturalny 🙂 ale pewnie w każdym domu, są takie strefy, w których bałagan wraca szybciej niż gdzie indziej, np. dokumenty. Warto poświęcić tym porządkom więcej czasu i zastosować nowy system przechowywania, który być może sprawi, że utrzymanie porządku będzie łatwiejsze.

 Godzina tylko dla Ciebie

Jeżeli taki czas nie był standardowym elementem każdego dnia, a jedynie wynikową korzystnych zbiegów okoliczności, to polecam wdrożyć go sobie właśnie teraz, robiąc sobie przestrzeń na:

 • odpoczynek
 • czytanie książek i ciekawych artykułów
 • relaksującą kąpiel i zadbanie o urodę
 • rozwój osobisty
 • hobby czy ćwiczenia fizyczne

Czy co Ci wpadnie do głowy, byleby to nie była praca, sprzątanie lub gotowanie 🙂

Życzę Ci zdrowia!

2 komentarze

 1. Redakcja NajtaniejuAgenta.pl

  Ten czas faktycznie jest dobrze wykorzystać, dzięki temu możemy stać się bardziej zorganizowani. Nie warto marnować tych chwil, skoro faktycznie musimy już zostać w domu, dobrze jest wszystko jakoś produktywnie rozplanować.

  Odpowiedz
 2. Oskar

  Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko wykonywania codziennych czynności, jak mycie rąk czy zębów w taki sposób, by nie odczuwało ono presji z tym związanej. Dobre nawyki znacznie ułatwiają codzienne życie każdemu, bez względu na wiek.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 32 = 34

Witaj!

Nazywam się Agnieszka Witkowska i jestem Architektem Porządku. Doradzam oraz projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Uważam, że uporządkowany i dobrze zorganizowany dom, to dopiero początek, większych zmian w życiu. Piszę nie tylko o porządkowaniu, ale również o bliskiej mi sferze życia, jaką jest rozwój osobisty.

Sklep

Szukaj

Archiwum

Archiwa