Okres kwarantanny jest bardzo wymagający, ale warto wykorzystać ten czas, aby wyrobić w swojej rodzinie nowe – dobre nawyki, dla których środowisko nie było do tej pory tak sprzyjające jak obecnie.
Planowanie posiłków
Do oczywistych korzyści z planowania posiłków, jakimi jest niemarnowanie żywności oraz unikanie odwiecznego „Mamo! Co na obiad?” doszło teraz wskazanie do ograniczenia ilości wizyt w sklepach. Warto zatem spisać zestawy potraw, które spisały się najlepiej, w tym okresie i idącą za nimi listę produktów „must have” w Twojej spiżarni. Być może wcześniej nie było na to czasu, a zakupy były raczej spontaniczne. Planowanie posiłków i lista będą bardzo pomocne, aby większe zakupy spożywcze robić online – również po okresie kwarantanny, zyskując tym samym czas na coś przyjemniejszego.
Angażowanie w codzienne czynności najmłodszych
Być może wcześniej część domowych czynności tj. gotowanie czy sprzątanie, wykonywałaś w czasie, gdy najmłodsi byli w szkole lub w przedszkolu. Obecnie zaangażowanie ich w te czynności może okazać się nie tylko sposobem na „Mamo! Nudzi mi się”, ale również doskonałym sposobem na budowanie więzi i świetną zabawę lub po prostu oddelegowanie części obowiązków domowych, które do tej pory spoczywały tylko na Twoich barkach.
Plan dnia dla najmłodszych
Wypełnienie dziecku dnia wartościowymi zajęciami (chodzi o te poza gapieniem się w TV i graniem na Play Station) stanowi również nie lada wyzwanie. Tutaj również pomocne będzie planowanie, czyli ustalenie (najlepiej z dzieckiem) czasu na:
- zajęcia rutynowe (poranna i wieczorna toaleta, przygotowywanie i spożywanie posiłków, sprzątanie pokoju)
- kreatywne/edukacyjne zabawy z rodzicami (na szczęście Internet, jest kopalnią pomysłów co fajnego można zorganizować, w tym czasie) w wielu przypadkach może się okazać, że wcale nie najnowsza zabawka będzie przynosiła tyle radochy, ile zwykły karton, z którego coś można wspólnie zbudować 🙂
- naukę – czas kwarantanny to nie ferie, warto zadbać o to, by dziecko nie narobiło sobie w tym czasie zaległości i nie wypadło z rytmu dnia, w którym jest czas na naukę.
- czas na samodzielną zabawę – ten punkt dnia, również ma moim zdaniem ogromne znaczenie, nawet jeżeli ma to być dla dziecka czas nudy – to istotnym jest, aby były na to wyznaczone ramy czasowe. Wreszcie rodzice, też mają swoje zajęcia, prawda?
Stworzenie takiego planu, również będzie do użycia w przyszłości. Przecież w normalnych warunkach nie raz zdarza się sytuacja, gdy musimy zostać przez jakiś czas w domu (np. w okresie przeziębienia). Z uwagi na ograniczenie czynności, jakie możemy teraz wykonywać i jakby nie było, wymuszoną monotonię, wydaje się, że to najlepszy czas na wdrożenie nawyku planowania czasu również dla dorosłych.
Nadrobienie zaległości i wprowadzenie nowych porządków
Robienie teraz wielkich, wiosennych porządków, wypadło w wielu domach w sposób bardzo naturalny 🙂 ale pewnie w każdym domu, są takie strefy, w których bałagan wraca szybciej niż gdzie indziej, np. dokumenty. Warto poświęcić tym porządkom więcej czasu i zastosować nowy system przechowywania, który być może sprawi, że utrzymanie porządku będzie łatwiejsze.
Godzina tylko dla Ciebie
Jeżeli taki czas nie był standardowym elementem każdego dnia, a jedynie wynikową korzystnych zbiegów okoliczności, to polecam wdrożyć go sobie właśnie teraz, robiąc sobie przestrzeń na:
- odpoczynek
- czytanie książek i ciekawych artykułów
- relaksującą kąpiel i zadbanie o urodę
- rozwój osobisty
- hobby czy ćwiczenia fizyczne
Czy co Ci wpadnie do głowy, byleby to nie była praca, sprzątanie lub gotowanie 🙂
Życzę Ci zdrowia!
Ten czas faktycznie jest dobrze wykorzystać, dzięki temu możemy stać się bardziej zorganizowani. Nie warto marnować tych chwil, skoro faktycznie musimy już zostać w domu, dobrze jest wszystko jakoś produktywnie rozplanować.
Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko wykonywania codziennych czynności, jak mycie rąk czy zębów w taki sposób, by nie odczuwało ono presji z tym związanej. Dobre nawyki znacznie ułatwiają codzienne życie każdemu, bez względu na wiek.