Jak i gdzie sprzedawać przedmioty? #skarbonkamarzen

utworzone przez | paź 3, 2018 | BLOG, Wyzwania | 3 Komentarze

To ostatni wpis z cyklu akcji Oszczędzanie przez Odgracanie #skarbonkamarzen

W poprzednich wpisach wskazówki:

Jak przygotować przedmioty do sprzedaży?

Jak przygotować ciekawy i kompletny opis przedmiotów?

Nie bez znaczenia, tak zaplanowałam wpisy, żeby czas na wystawienie przedmiotów w akcji Oszczędzanie przez Odgracanie przypadł właśnie na początek miesiąca. Większość ludzi pracujących na etatach ma już wynagrodzenie na rachunkach bankowych. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, są po fakturowaniu poprzedniego miesiąca, a jeszcze przed płatnościami ZUS i podatków. Warto zwrócić uwagę na te czynniki planując takie wyprzedaże jak nasza.

Gdzie sprzedawać?

Allegro

To najpopularniejsza platforma handlowa. Istnieje na naszym rynku od 1999 roku i na tą chwilę posiada ponad 20 mln użytkowników. Początkowo sprzedaż na Allegro odbywała się na zasadach licytacji, a rejestracja użytkownika była dość złożonym procesem. Dostęp do mojego pierwszego konta na Allegro przyszło po miesiącu od rejestracji tradycyjną pocztą, w bezpiecznej kopercie 🙂 Obecnie rejestracja konta jest już bardzo prosta i nie wychodzi poza sferę online. Konto sprzedawcy nadal podlega weryfikacji, ale ten proces zajmuje nie więcej niż 2-3 dni. Przed pierwszą sprzedażą, jesteśmy proszeni o przelanie ze swojego konta bankowego 1 zł na konto Allegro. Ta kwota jest zwracana zwykle następnego dnia i od tego czasu możemy już wystawiać przedmioty na sprzedaż.

Wskazówki Krok po Kroku jak wystawić przedmiot na sprzedaż na Allegro? znajdziesz TUTAJ 

Wystawienie oferty sprzedaży na Allegro w większości kategorii jest bezpłatna (poza Motoryzacją, Nieruchomościami, Maszynami, Zwierzętami oraz ofertami Wakacji). Serwis pobiera natomiast prowizję od sprzedaży (od ceny przedmiotu bez kosztów transportu) i opłaty za ewentualną dodatkową opcję promowania lub wyróżnienia oferty, na którą się zdecydujemy.

Nie są to wysokie opłaty. Dla każdej kategorii obowiązuje inny cennik, dlatego warto sprawdzić jaką zapłacimy prowizję w kalkulatorze prowizji, którą udostępnia Allegro na swojej stronie TUTAJ

Przedmioty możemy wystawić w opcji „kup teraz” – czyli za ustaloną kwotę lub wybrać licytację. Można również połączyć te opcje sprzedaży ustalając licytacje i dając jednocześnie opcje zakupu teraz. To chyba najlepsza metoda – nie każdy kupujący chce się licytować i śledzić ogłoszenie przez np. 7 dni.

Przy opcji licytacja należy pamiętać o ustaleniu ceny minimalnej – chyba, że chcemy się czegoś po prostu pozbyć z domu i uzyskana kwota nie ma dla nas znaczenia 🙂

Ja cenię Allegro, za standaryzację ścieżki transakcji, jasne zasady działania i bezpieczeństwo.

OLX

Serwis działa od 2014 roku. Na początku pod nazwą Tablica.pl, był po prostu uproszczoną wersją serwisu ogłoszeniowego: sprzedam/kupię/zamienię, należącego również do grupy Allegro.

Obecnie serwis działa samodzielnie jako OLX Group (w tej rodzinie jest również Otodom i Otomoto).

W zdecydowanie większej części kategorii dodanie ogłoszenia jest bezpłatne (poza kategoriami: Praca, Nieruchomości, Maszyny Rolnicze)

OLX nie pobiera też prowizji od sprzedaży przedmiotów, a standardowy czas trwania ogłoszenia to 30 dni. Jest oczywiście możliwość dodatkowego promowania i wyróżnienia oferty.

Jeżeli sprzedajesz okazjonalnie, to na OLX nie ma limitów bezpłatnej sprzedaży. Jeżeli jednak przedmiotów masz więcej np. z kategorii Dom i Ogród, warto zajrzeć na stronę TUTAJ i upewnić się ile przedmiotów w jednym czasie możesz bezpłatnie wystawić.

OLX jest platformą bardzo prostą w obsłudze i przyświecają jej proste zasady transakcji – kojarzenia ze sobą stron. Zajrzyj TUTAJ Jak działa OLX

Korzystając z niej trzeba jednak założyć, że proces sprzedaży przedmiotu będzie wymagał od nas więcej zaangażowania. Na Allegro sprzedaż odbywa się bardziej automatycznie. Nie ma opcji szybkiego Kup Teraz czy licytacji, zatem negocjacje, ustalenie dostawy/odbioru przedmiotu odbywa się już telefonicznie lub mailowo.

O ile na Allegro, opcji płatności z góry kupujący ufają, o tyle na OLX króluje raczej płatność przy odbiorze lub za pobraniem.

VINTED

To serwis jeszcze nie tak popularny jak opisywani poprzednicy, ale słyszałam już wiele pozytywnych opinii na jego temat i sama korzystałam z niego w roli sprzedawcy. VINTED to po prostu lumpeks w wersji online. Również bardzo prosty w obsłudze i bezpłatny. Zobacz: Jak działa Vinted. Tak jak w przypadku OLX – serwis kojarzy sprzedawcę z kupującym.

Przed sezonem letnim wystawiłam na nim kilka ubrań. Skontaktowała się ze mną dziewczyna z okolicy i umówiłyśmy się w moim mieszkaniu na przymiarkę i odbiór. Przegrzebała całą stertę ubrań, których chciałam się pozbyć i zamiast 2 ubrań jakimi zainteresowała się z ogłoszenia, wyszła z całą torbą ciuchów, których nawet nie chciało mi się wystawiać J

W mojej ocenie łatwiej sprzedać tam używane ubrania niż na Allegro, czy na OLX.

MARKETPLACE na Facebook

Ta nowa funkcjonalność Facebooka, pozwala każdemu użytkownikowi na wystawianie i wyszukiwanie przedmiotów na sprzedaż. Obsługa jest bardzo intuicyjna. Oferty można kierować do wybranych grup, które koncentrują się wokół tylko jakiś wybranych przedmiotów, czy zainteresowań np. hobby, sportu, dzieci lub wybranej lokalizacji.

Ostatnio na Marketplace na FB wystawiłam niepełną paczkę pieluch za pół ceny. Nie są nam już potrzebne, a w niehandlową niedzielę okazały się bardzo przydatne rodzicom mieszkającym dosłownie dwa przystanki autobusem od nas 🙂 Kontakt kupującego odbywa się za pośrednictwem Messengera.

Opisałam 4 serwisy, z których korzystam w swojej akcji Oszczędzanie przez odgracanie.

Przedmioty najbardziej wartościowe (np. telefon, laptop, rower) wystawiam na Allegro i OLX. Swoje ubrania na Vinted. Rzeczy Borysa (ubranka, zabawki i inne akcesoria dziecięce) w Marketplace w grupach dla Rodziców.

Za pośrednictwem tych serwisów sprzedaję również rzeczy moich Klientów, którzy korzystali u mnie z usług declutteringu z opcją zabrania od razu rzeczy.

Mam nadzieję, że artykuł będzie dla Ciebie przydatny i będziesz z niego korzystać, nie tylko przy okazji tej akcji. Zależało mi na tym, żeby niezależnie od doświadczenia i zaawansowania w sprzedaży można było w nim znaleźć kompletne informacje.

Wracaj do tego cyklu, kiedy tylko potrzebujesz i chcesz się pozbyć niepotrzebnych rzeczy.

Pamiętaj, że w komentarzu możesz wkleić linki do swoich ogłoszeń 🙂

3 komentarze

 1. Architekt Łódź

  Zwykle nie zwykłem bawić się w publikowanie postów, jednakże ten wpis jest tak dobry, że po prostu musiałem. Pozdrowienia dla autora!

  Odpowiedz
 2. Architekt Łódź

  Człowieku, od dwóch godzin szukam bezskutecznie właśnie takiego tekstu, bardzo mi pomógł pomogłeś. Wielkie dzięki!

  Odpowiedz
 3. Dawid

  Ja ze swojej strony polecam jeszcze dodać do różnego rodzaju mniejszych portali swoje ogłoszenia. W szczególności tych darmowych w stylu https://oglos24.pl nich nas to nie kosztuje, a mamy zawsze dodatkowy zasięg i kanał sprzedaży;)

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 1

Witaj!

Nazywam się Agnieszka Witkowska i jestem Architektem Porządku. Doradzam oraz projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Uważam, że uporządkowany i dobrze zorganizowany dom, to dopiero początek, większych zmian w życiu. Piszę nie tylko o porządkowaniu, ale również o bliskiej mi sferze życia, jaką jest rozwój osobisty.

Sklep

Szukaj

Archiwum

Archiwa