Jak przechowywać biżuterię?

utworzone przez | kw. 11, 2019 | BLOG, Organizacja Przestrzeni | 0 komentarzy

Uprzedzam lojalnie, że nie zdążyłam jeszcze rozpakować moich skarbów. Z uwagi na to, że jak to w mieszkaniu po remoncie przez dłuższy czas będzie osadzał się jeszcze pył, postanowiłam zostawić sobie tą przyjemność, na czas gdy już wszystko osiądzie.

Wyzwanie uporządkowany i dobrze zorganizowany dom toczy się swoim trybem, więc temat oczywiście podejmuję. Jednak aby zainspirować i poddać pomysły organizacyjne, skorzystam ze zdjęć wspaniałych twórców Pinterest.

Na początku, chciałam przedstawić Ci moje podejście do kwestii związanej z biżuterią i podzielić się swoją historią.

Przed 30stką byłam prawdziwą sroką. Uwielbiałam kupować biżuterię. Kupując nową bluzkę, sweter, czy sukienkę wędrowałam od razu do działu z biżuterią, by dobrać pasujący dodatek. Ba, żeby jeden – najlepiej jakiś komplet!

Uwielbiałam kolczyki. Kolorowe, fikuśne, najbardziej długie. Wisiorki, bransoletki…te zakupy sprawiały mi sporą radość.

Wraz ze zmianą drogi zawodowej, odpuściłam na jakiś czas strojenie się w świecidełka.

Im większy łapałam do tych przedmiotów dystans, tym bardziej moja kolekcja wydawała mi się, hmmm…badziewna.

Nadszedł czas selekcji:

  • W pierwszej kolejności pozbyłam się biżuterii, która była zniszczona i znoszona.
  • Kolejno pozbyłam się rzeczy, które były wykonane ze słabej jakości materiałów.
  • Rzeczy, które nosiłam rzadko i przestały pasować do mojej garderoby rozdałam.

Zostawiłam biżuterię:

  • wartościową
  • sentymentalną
  • wyjątkową (artystyczną) – w moim mniemaniu oczywiście J

Podzieliłam ją na kategorie:

  • codzienna
  • okazjonalna
  • pamiątkowa

Po tym procesie, przystąpiłam dopiero do organizacji miejsca, dla tych skarbów oraz postanowiłam zmienić swoje nawyki zakupowe.

Przechowywanie biżuterii:

Wybór rozwiązania na przechowywanie biżuterii powinien być oczywiście indywidualnie dobrany do kolekcji. Już Ty dobrze wiesz, jakie skarby posiadasz, więc wierzę, że wybierzesz najlepszy.

Chować,  czy eksponować biżuterię?

Choć wygląda to niekiedy pięknie, gdy wygospodarujemy jakiś kącik na biżuterię i wyeksponujemy całą kolekcję, to ja jednak zalecam ją chować. Po pierwsze ze względu na osiadający na niej kurz, a po drugie dlatego, że część biżuterii (np. ze srebra lub posrebrzana), wystawione na bezpośredni kontakt ze światłem, powietrzem, wilgocią ciemnieją. Nie jest to oczywiście proces nieodwracalny, ale częściej trzeba będzie ją częściej czyścić. Na końcu wpisu polecę Ci sposób na czyszczenie biżuterii.

Naszyjniki i wisiorki

Niezawodnym sposobem na przechowywanie tego rodzaju biżuterii jest zamontowanie haczyków, np. na wewnętrznej ściance szafy. Haczyki można zakupić, w każdym sklepie budowlanym za grosze.

Bransoletki i krótkie łańcuszki

Do nich też świetnie sprawdzą się haczyki w szafie, ale możesz również zdecydować się na ozdobny stojak.

Pierścionki i kolczyki

Te malutkie skarby najlepiej odnajdą się w kuferkach na biżuterię, wyklejonych miękkim materiałem. Zwykle posiadają odpowiednie przegródki i rowki to przechowywania. Dla długich lub duzych kolczyków, wystarczy zamontować na drzwiczkach szafy sznureczki, by swobodnie wisiały.

Szlachetna i drogocenna biżuteria

Tą polecam przechowywać w osobnych, najlepiej oryginalnych opakowaniach, w które są pakowane w sklepie. Te niewinne pudełeczka, są wykładane materiałem, który zabezpiecza przed porysowaniami i zmatowieniem.

Aby zorganizować sobie miejsce na biżuterię nie musisz wcale wydawać fortuny na domek dla swoich skarbów, oto kilka pomysłów i inspiracji:

Nawyki zakupowe związane z zakupem biżuterii:

Pisałam Ci na początku, że zmieniłam swoje nawyki zakupowe. Robię mniej zakupów impulsywnych. Kupuję mniej, ale za to zwracam większą uwagę na jakość biżuterii.

Staram się, aby wyrażała ona bardziej mnie, niż tylko pasowała do bluzki, którą za pół roku wyrzucę. Za moją obecną biżuterią chowają się jakieś przyjemne zdarzenia. Stały się dla mnie pewnego rodzaju symbolami. Mam wrażenie, że ta zmiana sprawiła, że te rzeczy są dla mnie bardziej osobiste, a przez to bardziej o nie dbam.

Sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii

Jeżeli ciemne plamki pojawiły się na biżuterii niedawno, powinno pomóc wypolerowanie miękką ściereczką. Nieusuwane na bieżąco przyciemnienia stają się bardzie uciążliwe do czyszczenia. Wtedy polecam skorzystać z jednego z poniższych sposobów:

Czyszczenie biżuterii pastą do zębów

Nanieś na wacik lub ściereczkę trochę pasty i poleruj przedmiot. Do miejsc trudnodostępnych użyj szczoteczki do zębów. Spłucz pastę pod ciepłą, bieżącą wodą. Dokładnie osusz.

Ważne! Pasta do zębów nie powinna mieć drobinek czy mikrogranulek – mogą one porysować czyszczoną biżuterię.

Czyszczenie bizuterii solą kuchenną, sodą i folią aluminiową.

Drugi sposób jest mniej angażujący. Przygotuj sobie niewielką ceramiczną miseczkę (nie metalową!), wyłóż jej dno i brzegi podwójną warstwą folii aluminiowej. Wlej gorącą wodę (ok 200 ml), wsyp 2 łyżeczki soli kuchennej i 2 łyżeczki sody oczyszczonej.

Wymieszaj roztwór i włóż do niego zabrudzoną biżuterię na 15 minut. Po takiej kąpieli, wypoleruj przedmioty miękką ściereczką, dokładnie opłucz pod ciepłą, bieżącą wodą i dokładnie osusz.

Mam nadzieję, że wpis będzie przydatny. Jeżeli masz w tym temacie jakieś pytania. Pisz śmiało w komentarzu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + 2 =

Witaj!

Nazywam się Agnieszka Witkowska i jestem Architektem Porządku. Doradzam oraz projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Uważam, że uporządkowany i dobrze zorganizowany dom, to dopiero początek, większych zmian w życiu. Piszę nie tylko o porządkowaniu, ale również o bliskiej mi sferze życia, jaką jest rozwój osobisty.

Sklep

Szukaj

Archiwum

Archiwa