Jak nauczyć dziecko samodzielności ?

utworzone przez | wrz 13, 2018 | BLOG, Porady | 3 Komentarze

Mój Synek jest na etapie „Ja sam”. Przestał być już małą laleczką, którą karmię, przytulam i pielęgnuję. Usamodzielnia się. Ma to oczywiście tyle samo plusów co minusów 🙂

 

Największym plusem jest to, że zaczyna sam się bawić i organizuje sobie swój dziecięcy czas. Minusem jest to, że bierze się czasem za robienie takich rzeczy, w trakcie których może zrobić sobie krzywdę

 

Dziecko ma zaszczepioną samodzielność od najmłodszych lat. Uważam, że moim zadaniem jako rodzica jest pomagać mu rozwijać tą cechę i dbać, żeby był przy tym bezpieczny.

 

Samodzielność mojego dziecka jest dla mnie bardzo ważna. Zdaję sobie sprawę, że dzięki niej będzie potrafił, już jako dorosła osoba, decydować o sobie. Przełoży się to później na jego samoocenę, pewność siebie i poczucie niezależności.

 

Wiadomo jednak, że na początku nie wszystko wychodzi tak jakbyśmy tego chcieli, niekiedy łatwiej jest wyręczyć w czymś dziecko, bo przecież zrobimy to lepiej i szybciej. To znowu sprawia, że na jakimś etapie dziecko przyzwyczaja się, że robimy coś za nie. Jak w takim razie nauczyć dziecko samodzielności i nie zwariować?

Wielu rodziców z początkiem roku szkolnego poszukuje kursów i zajęć dodatkowych dla swoich dzieci, które będą dla nich rozwojowe, przyjemne lub pożyteczne.

 

A gdyby to wszystko połączyć?

Moja dobra znajoma Anna Mucha-Wiechoczek – pasjonatka porządku i dobrej organizacji, postanowiła stworzyć takie miejsce, w którym będzie pomagała dzieciom uczyć się właśnie samodzielności !!!

Samodzielniaki – bo o tym miejscu mowa powstało na bazie mieszanki: pasji, pozytywnego nastawienia do świata, życiowej misji i doświadczenia w pracy z dziećmi. To pierwsze tego typu miejsce w Polsce i projekt, w który mocno wierzę.

 

W Samodzielniakach, będą prowadzone kursy, oczywiście w formie zabawy, dla dzieci w różnym wieku z zakresu:

 • porządkowania i organizacji pokoju
 • wykonywania podstawowych obowiązków domowych
 • pakowania plecaka (do szkoły i na wycieczki)
 • zdrowego odżywiania
 • organizacji czasu wolnego
 • prowadzenia kalendarza i notatek
 • udzielania pierwszej pomocy
 • zarządzania swoim kieszonkowym
 • i wiele innych

Do Samodzielniaków zostałam zaproszona jako partner wspierający rodziców w rozwoju samodzielności dzieci.

Usłyszałam kiedyś:

Nie martw się, że Twoje dziecko Cię nie słucha.

Martw się, że Cię obserwuje

To powiedzenie na etapie usamodzielniania się dziecka, jest bardzo prawdziwe.

 

Widzę jak Borys, powtarza moje zachowania, jak w naturalny sposób przez samo przebywanie razem nabiera moich nawyków.

 

Z rodzicami Samodzielniaków będę pracowała indywidualnie, pomagając wdrażać im nawyki i zasady wspomagające zarówno ich dzieci, jak również ich samych w zdobywaniu lub pielęgnowaniu nowych umiejętności w zakresie porządkowania, organizacji miejsca i czasu.

 

Otwarcie już w najbliższą niedzielę: 16.09.2018 roku

Podczas Dnia Otwartego będzie można obejrzeć lokal, zapoznać się z planem prowadzonych kursów oraz porozmawiać z prowadzącymi zajęcia, w tym ze mną.

Wszystko to opatrzone będzie wspaniałą gościnnością, wielkim sercem Ani i pysznym poczęstunkiem.

 

Zapraszam Cię do Samodzielniaków, Warszawa ul. Domaniewska 37A lok 107 (sąsiedztwo Galerii Mokotów)

Dzień otwarty będzie trwał od 12:00 do 20:00

 

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz dotrzeć na otwarcie obserwuj konto:

Samodzielniaki.pl na Facebooku

i mój profil Architekt Porządku na Instagramie

 

Będziemy na bieżąco relacjonować całe wydarzenie.

Ciekawa jestem, jaki kurs przydałby się Twojemu dziecku lub Tobie w zakresie samodzielności? Opowiedz mi proszę, o tym w komentarzu !

3 komentarze

 1. Aleksandra

  Ale super sprawa z tymi samodzielniakami. Pierwszy raz słyszę o takim miejscu, ale fajnie że powstało. W jakim wieku można zapisać dziecko?

  Odpowiedz
  • Anna Mucha-Wiechoczek

   Aktualna oferta jest dla dzieci klas 1-3 (6-10 lat), lecz sukcesywnie będzie rozszerzana.
   Więcej informacji na stronie samodzielniaki.pl
   Na dzień dzisiejszy nadal dopracowywane są szczegóły. Zajęcia i zapisy ruszą pełną parą od początku października 🙂

   Odpowiedz
 2. OliwiaB

  Bardzo wiele mądrych rzeczy wyciągnęłam z tego wpisu. Nauka samodzielności dzieje się już od maleńkości. Sami robimy z naszych dzieci życiowe ciapy bo chcemy żeby wszystko było zrobione lepiej, szybciej, dokładniej i przez to wyręczamy nasze dzieci. A kiedy one mają się tego nauczyć? I w tym momencie dzieci myślą, że są gorsze i że czegoś nie potrafią.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + 3 =

Witaj!

Nazywam się Agnieszka Witkowska i jestem Architektem Porządku. Doradzam oraz projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Uważam, że uporządkowany i dobrze zorganizowany dom, to dopiero początek, większych zmian w życiu. Piszę nie tylko o porządkowaniu, ale również o bliskiej mi sferze życia, jaką jest rozwój osobisty.

Sklep

Szukaj

Archiwum

Archiwa