Jak dbać o ubrania, aby dłużej nam służyły?

utworzone przez | mar 22, 2021 | Porady | 8 Komentarze

Ile litrów wody masz w swojej szafie? – Co za pytanie? Litrów wody? W szafie?

Pytanie jest jak najbardziej trafne i chcę Cię nim zachęcić do spojrzenia na swoją szafę w nieco inny sposób. Na wyprodukowanie 1 koszulki zużywane jest w procesie produkcji niemal 2500 L wody! Mało? Dużo? Pewnie jak przemnożysz to przez ilość koszulek w swojej szafie i dodasz do tego jeszcze każdą parę jeansów, którą przemnożysz razy prawie 7000L to uzbiera się pokaźny zbiornik wodny.

Wiadomo ubrania są nam niezbędne i zużywanie wody na ich produkcje jest nieuniknione, ale jeżeli już czerpiemy wodę do ich produkcji, to dobrze, aby były to zasoby zagospodarowane pożytecznie i na dłuższy czas.

Do tego wpisu zainspirowała mnie kampania edukacyjna realizowana przez markę Vanish „Noś ubrania dłużej, wodę zostaw naturze”, która ma na celu uświadomienie jakie ilości wody pochłania produkcja odzieży oraz zmotywowania konsumentów do bardziej odpowiedzialnego podejścia do mody poprzez dbanie o ubrania.

https://www.youtube.com/watch?v=yg0nIjEQkoM

A skoro mowa o dbaniu o ubrania i przedłużaniu ich życia to czuję się wywołana do tablicy 🙂

Częstym powodem kupowania kolejnych (często bardzo podobnych, do tych które już mamy) ubrań, jest to, że stan tych w szafie nie jest taki jak zaraz po ich zakupie. Białe koszulki nie biją blaskiem ośnieżonych gór lodowca, czarne nie przypominają głębokiego koloru bryły węgla a kolorowe nie oddają już pozytywnych barw z disneyowskich bajek.

Do tego te w szafie, często nie mają już swojej idealnej formy, która taki pięknie podkreślała atut naszej urody w dniu ich zakupu.

Jakimi zasadami warto się kierować, aby przedłużyć życie ubrań?

Pranie ubrań

Przygotowanie

Zanim ubrania udadzą się w zakręconą podróż do pralki – odpowiednio je do tego przygotuj: posegreguj kolorami (jeżeli chcesz zachować idealną biel swoich ubrań to polecam zarezerwowować dla nich osobną stertkę i nie traktować ich jako jasnych) Kolorowe ubrania, wywróć na lewą stronę, aby zapobiec utracie koloru i mechaceniu się. Zapnij suwaki, zamki, guziki – aby nie haczyły innych ubrań w pralce.

Chwila przed startem

Upewnij się w jakiej temperaturze masz prać ubranie, jeżeli metka jest wycięta – bezpiecznie będzie zrobić pranie w 30-40 stopniach. Kolorowe ubrania uprane w zbyt wysokiej temperaturze tracą kolor, a białe szybciej szarzeją. Zbyt wysoka temperatura to również ryzyko utraty kształtu ubrania.

Zanim zrobisz pranie jak zwykle

Jeżeli masz pralkę z wagą, zachowaj poprawna kolejność działań. Najpierw włącz pralkę, a potem załaduj ubrania do bębna – nie na odwrót. Waga w pralce działa jak waga kuchenna, jeżeli włączysz ją po postawieniu na niej miski, waga po włączeniu wskaże 0, mimo tego, że coś na niej stoi. Jeżeli więc Twoja inteligentna, ważąca pranie pralka zostanie włączona z jakimś załadunkiem w środku, to nie odczyta prawidłowo ile kg ubrań ma w środku i nie poda do cyklu prania odpowiedniej ilości wody i detergentu. Ubrania mogą być przez to źle wyprane lub niedostatecznie wypłukane.

Nie za dużo, nie za mało

Czytać warto nie tylko metki na ubraniach, ale również to co jest napisane na opakowaniu środka piorącego. Jeżeli dodasz go zbyt dużo – środek osiądzie na włóknach, ubrania będą sztywne i nieprzyjemne w noszeniu. Jeżeli zbyt mało – nie dasz szans na uzyskanie obiecanych na opakowaniu efektów.

Luz i działanie o czasie

Nie pakuj do pralki ile wlezie. W bębnie potrzebne jest trochę luzu, aby ubrania porządnie się wypłukały. Zbyt długie przetrzymywanie w pralce mokrego prania to nie tylko kwestia ryzyka pojawienia się nieświeżego zapachu na tkaninach, to również częsty powód powstawania trudnych do usunięcia zagnieceń.

Suszenie

Ubrania wyciągnięte z pralki, mają za sobą jakieś 1-1,5 h telepania się po bębnie i ok. 20 min wirowania. Przed wywieszeniem ich na suszarce, warto porządnie nimi trzepnąć, aby doszły do siebie i zaczęły przypominać w kształcie tą część odzieży jaką były przed tą szaloną podróżą. Dzięki temu skrócisz czas prasowania lub zupełnie go unikniesz.

Unikaj suszenia bezpośrednio w promieniach słonecznych (to lubi tylko biała pościel).

Jeżeli suszysz ubrania w suszarce bębnowej, dobierz odpowiednią temperaturę do suszonych tkani. Sprawdź czy na pewno wszystko nadaje się do suszenia. Zbyt wysoka temperatura niszczy Twoje ubrania.

Po suszeniu w suszarce, również strzepnij ubrania i rozłóż je na płasko przed prasowaniem lub złożeniem do szafy.

Prasowanie

Ubrania lubią prasowanie, a my lubimy uprasowane ubrania

Prasowanie poprawia sprężystość włókien w tkaninach. Jednak to w dalszym ciągu wystawianie ich na działanie wysokich temperatur. Dlatego poza wspomnianym już odpowiednim suszeniu, prasuj rzeczy kolorowe na lewej stronie i nie traktuj tkanin zbyt wysoka temperaturą. Zbyt gorące żelazko, może w przypadku białych rzeczy przyczynić się do ich żółknięcia. Jeżeli potrzebujesz dowodu przypomnij sobie jak wyglądało prześcieradło, na którym prasowała babcia – było żółte prawda?

Przechowywanie i organizacja

Przepełniona szafa, w której panuje bałagan nie wpływa dobrze na kondycję Twoich ubrań. Przygniecione na stercie ubrania bardziej się gniotą, przez co tracą na atrakcyjności, więc przestajesz z nich korzystać. Kupuje i dokładasz nowe, ale i one po jakimś czasie giną.

W zapchanej do skraju możliwości szafie łatwiej też o pojawienie się nieprzyjemnych zapachów. Sam mebel należy od czasu do czasu porządnie umyć, aby pozbyć się kurzu oraz wywietrzyć, aby pozbyć się wilgoci która mogła się tam wkraść wraz z niedosuszonym praniem.

Ulepszając organizację w szafie, np. poprzez zastosowanie wieszaków również trzeba zwrócić uwagę na jakość wyposażenia oraz to jak z niego korzystamy. Zdeformowany, metalowy wieszak, może trwale odkształcić Twoje ubrania. Być może zakładanie wieszaka przez dekolt to pewien odruch, lecz nie wszystkie ubrania to lubią, przez co mogę się zdeformować.

Bardzo często słyszę od moich Klientek, że kochają swoje ubrania – i naprawdę, nie widzę w tym nic dziwnego, bo to najczęściej piękne rzeczy. Jednak, żeby cieszyć się nimi w pełni, trzeba je nosić. Żeby móc je nosić, trzeba je dostrzec w swojej szafie i o nie dbać.

A jeśli się znudzą?

No cóż mogą się znudzić, ale to nie znaczy, że są do wyrzucenia. Można dać im drugie życie, oddając je lub sprzedając, ale aby móc to zrobić – trzeba o nie również dbać, gdy są w naszym posiadaniu.

8 komentarzy

  1. waterblock

    Zawsze mam ogromny problem z utrzymaniem dobrego stanu swoich ubrań. Skorzystam z twoich porad. Mam nadzieje, że pomogą.

    Odpowiedz
  2. smartbudynek

    Również korzystam z vanisha, dzięki niemu ubrania są cały czas w dobrym stanie.

    Odpowiedz
  3. PaulaS

    Rady dotyczące prasowania na pewno wcielę w swoje życie! Od zawsze była to dla mnie czynność, której nienawidziłam robić. Nie miałam pojęcia, że rzeczy kolorowe trzeba prasować na lewej stronie. Fajnie też, że propagujesz dawanie ubraniom drugiego życia ;).

    Odpowiedz
  4. Asia Braun

    Świetny wpis. <3 Dla mnie zdecydowanie przełomowym odkryciem było, że ubrań nie trzeba prać po jednym założeniu. Odświeżam parą z żelazka (chwała za urządzenia z funkcją prasowania w pionie) i można nosić dalej. 😀

    Odpowiedz
  5. Ania

    Ja zawsze dbam o dokładną selekcję przy praniu – brązowe z brązowymi, niebieskie z niebieskimi, czarna z czarnymi itd.

    Odpowiedz
  6. Anomoly

    Ja po prostu przestrzegam zaleceń producenta, a swetrów staram się w ogóle nie prać ręcznie tylko w pralce

    Odpowiedz
  7. Ula

    Niestety często zapominamy o tym, że odpowiednie dbanie o odzież jest kluczem do ich wyglądu. zazwyczaj traktujemy je po macoszemu i dziwimy się, że się szybko psują

    Odpowiedz
  8. amazonka

    Praktyczne porady o tym, jak dbać o ubrania, są na wagę złota! Teraz z pewnością zastosuję kilka z tych trików, aby moje ubrania służyły mi dłużej.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

52 + = 56

Witaj!

Nazywam się Agnieszka Witkowska i jestem Architektem Porządku. Doradzam oraz projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Uważam, że uporządkowany i dobrze zorganizowany dom, to dopiero początek, większych zmian w życiu. Piszę nie tylko o porządkowaniu, ale również o bliskiej mi sferze życia, jaką jest rozwój osobisty.

Sklep

Szukaj

Archiwum

Archiwa