Co to jest decluttering ? Na czym polega ta usługa?

utworzone przez | paź 25, 2018 | BLOG, Porady | 3 Komentarze

W zeszłym tygodniu (18.10.2018r) miałam przyjemność być gościem audycji „Cztery pory roku” na antenie Jedynki Polskiego Radia.

Z Panią Sławą Bieńczycką rozmawiałyśmy o porządkowaniu nie tylko mieszkania, ale całej przestrzeni wokół siebie oraz o pozbywaniu się niepotrzebnych rzeczy.

W drugiej części rozmowy opowiedziałam jak krok po kroku wygląda usługa declutteringu i jak można przeprowadzić ją samodzielnie! Zdradziłam też, co to jest KARTON MIĘCZAKA ☺, który przygotowuję czasem dla moich Klientów. Opowiedziałam też, jak radzę sobie z moją własną garderobą?, z której regularnie usuwam ubrania nienoszone od roku czasu.

Dla osób, które nie miały okazji złapać mnie na antenie udostępniam poniżej nagrany materiał:

Decluttering, to inaczej odgracanie, przywracanie porządku. Pozbywanie się nadmiaru niepotrzebnych przedmiotów z naszego otoczenia. Z tym pojęciem, ściśle wiąże się organizacja miejsc do przechowywania, w taki sposób, aby ład i porządek pozostały z nami na dłużej.

W znaczeniu czynności, możemy oczywiście przy dużej samodyscyplinie i bardzo dobrej motywacji zająć się tym, na własną rękę.

Bywa jednak, że ilość wymówek jakie rodzą się w naszej głowie, obaw, lepszych zajęć, brak czasu i brak dobrej organizacji odciąga to działanie w nieskończoność. Nasza przestrzeń zagraca się coraz bardziej, a my z jednej strony się do niej przyzwyczajamy, a z drugiej coraz bardziej frustrujemy.

Mamy problem by znaleźć rzeczy w domu, kupujemy za dużo, nie do końca wiemy gdzie coś ma swoje miejsce, czujemy się z tym wszystkim coraz bardziej przytłoczeni.

Jeżeli zdajesz sobie sprawę, że coś nie działa i oceniasz lub czujesz, że nie podołasz rozwiązaniu jakiegoś problemu szukasz specjalisty:

 • Gdy popsuje się samochód – zgłaszasz się do mechanika.
 • Gdy boli Cię ząb – idziesz do dentysty.
 • Gdy masz jakiś osobisty problem – szukasz pomocy u psychoterapeuty.
 • Gdy masz jakiś biznesowy twardy orzech do zgryzienia – możesz udać się na sesję coachingową lub mentorską.
 • Gdy masz problem z dobraniem ubrań do swojej sylwetki, stylu i typu kolorystycznego – prosisz o pomoc osobistą stylistkę.

Gdy masz problem z zagraceniem – potrzebujesz osoby, która profesjonalnie zajmuje się właśnie declutteringiem i dobrą organizacją, tak jak ja, czyli Architekt Porządku.

Co ja robię poza tym, o czym opowiadam w wywiadzie i co mam spisane w OFERCIE?

 1. Przeprowadzam z Tobą rozmowę, w której badam problem i ustalam jakie są Twoje oczekiwania, względem przestrzeni z jaką będziemy się mierzyć.
 2. Planuję i doradzam metodę działania.
 3. Porządkuję i sortuję razem z Tobą rzeczy (tak jest! Nie robię tego za Ciebie) nadając czynnościom pewnego rytmu.
 4. Pomagam Ci podejmować decyzję dotyczącą tego, czy czegoś się pozbyć i jak to zrobić ? (wyrzucić, oddać, sprzedać)
 5. Pilnuję, by poziom Twojej motywacji, był cały czas, na tym samym wysokim poziomie, co ten, w którym podejmujesz decyzję o działaniu.
 6. Dbam o to, by podejmowane decyzje dotyczące każdej rzeczy, którą weźmiesz do rąk były zgodne z Twoimi oczekiwaniami i wizją jaką mi przedstawiasz.

Czy to znaczy, że wyrzucimy wszystko lub większość moich rzeczy?

Niekoniecznie. W usłudze declutteringu nie chodzi o to, by zrobić z Ciebie minimalistę w trybie przyspieszonym, tylko o to byś otaczała się tylko takimi przedmiotami, które są Ci potrzebne, są piękne lub ważne dla Ciebie.

Rozmawiałam na ten temat w ostatni wtorek (23.10.2018) ,w odniesieniu również do ubrań, na moim debiutanckim LIVE z Agnieszką Nortey – Kreatorką Zmiany Wizerunku, autorką książki Stylowa Królowa.

TUTAJ, możesz obejrzeć całą naszą rozmowę.

Jeżeli masz do mnie jakieś pytania o zakres usługi declutteringu lub masz jakąś obawę związaną z jej wykonaniem – napisz proszę w komentarzu.

W przyszły czwartek powrócę do tematu szafy/garderoby. Pokażę Ci krok po kroku, jak odgraciłyśmy szafę z Karoliną. Wyjaśnię – co to jest detoks szafy i po co warto go robić? oraz przypomnę: Jak mieć szafę, w której zawsze jest w co się ubrać!

3 komentarze

 1. Olka

  Super wywiad i ten w radio i ten LIVE. Gratuluję !!! Czy można zamówić usługę w prezencie dla kogoś bliskiego?

  Odpowiedz
  • ArchitektPorzadku

   Ola, bardzo dziękuję. Cieszę się, że materiały się podobały. Usługa declutteringu, może być prezentem tylko wtedy, gdy bardzo dobrze wiesz, że ktoś z Twoich bliskich marzy o takiej pomocy (bardzo wyraźnie komunikuje, że potrzebuje pomocy), bądź szukał czegoś takiego. Nie można jedank uszczęśliwić nią kimś, kto wydaje Ci się że jej potrzebuje. To trochę jak sesja u psychologa 🙂 Klient musi być w pełni zaangazowany, aby usługa zakończyła się oczekiwanym efektem.

   Odpowiedz
 2. Lena

  Fajna sprawa! puszczanie energii 🙂
  Tylko poprawcie ten txt “od roku czasu” 🙈

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 4

Witaj!

Nazywam się Agnieszka Witkowska i jestem Architektem Porządku. Doradzam oraz projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Uważam, że uporządkowany i dobrze zorganizowany dom, to dopiero początek, większych zmian w życiu. Piszę nie tylko o porządkowaniu, ale również o bliskiej mi sferze życia, jaką jest rozwój osobisty.

Sklep

Szukaj

Archiwum

Archiwa