Chcę to posprzątać – 20 minutowy decluttering

To nie będzie artykuł tylko do przeczytania i przemyśleń. Koniecznie przeczytaj do końca !!!

 

Z wtorkowej konferencji online zorganizowanej w ramach kampanii Maksymalna Produktywność: Jak przestać odkładać na później?, na którą Cię ostatnio zapraszałam, dowiedziałam się, że według badań najczęściej odkładamy:

>50% – sprzątanie

15% – zadania zawodowe

11% – czynności biurowe i urzędowe

10% – zadania osobiste

Widząc taki wynik, czuję się wywołana do tablicy 🙂

 

PROKRASTYNACJA, czyli odwlekanie w czasie – ma negatywny wpływ nie tylko na naszą efektywność, ale również na poczucie własnej wartości i poziom odczuwania szczęścia.

Dlaczego odkładamy właśnie sprzątanie?

 • nie mamy na to czasu
 • nie mamy na to siły
 • nikt nam, w tym nie chce pomóc
 • nie chce nam się
 • mamy lepsze zajęcia
 • jest dobrze, tak – jak jest

to zbiór pt. WYMÓWKI – możemy równie dobrze zamienić w pytaniu słowo: sprzątanie na np. codzienne wykonywanie ćwiczeń lub naukę języka obcego i też będą pasowały idealnie 🙂

Jeżeli już konkretnie się zagraciliśmy, powodem odwlekania może być poczucie, że to ZADANIE NAS PRZERASTA, więc z automatu włącza się STRACH i zupełnie naturalne uciekanie od trudności.

 

Nie znam magicznych zaklęć, które sprawią, że to się zrobi samo. Bez podjęcia decyzji o działaniu: samodzielnym lub ze wsparciem, nic się nie zmieni. No chyba, że zostawisz otwarte drzwi do mieszkania – to może trafi Ci się jakiś złodziej, czy inna potwora i pomoże pozbyć się rzeczy – niekoniecznie tylko tych zbędnych 🙂

 

Jeżeli męczy Cię już to ciągłe odkładanie i jesteś w grupie tych 50 % osób, które wciąż odkładają sprzątanie, porządkowanie, odgracanie podejmij z moim wsparciem pierwsze kroki by to zmienić.

 

Jak chcesz: żyć szczęśliwie, mieć więcej czasu, być bardziej efektywna, rozwijać się lub odpoczywać, gdy Twoje otoczenie jest zagracone i pełne zbędnych rzeczy?

 

 

„Wyobraź sobie, że jesteś rośliną. Jaką masz szansę, żeby rosnąć w takich warunkach? Jaką masz szansę na dostęp do światła, do energii? Żadnej – ponieważ przywaliłaś się gruzem. Dopiero wtedy, kiedy odgruzujesz swoje pole działania, będziesz mogła się rozwijać”

cyt. Kurs Maksymalna Produktywność Kamila Rowińska

 

Pierwszy krok jaki Ci doradzam, jest prosty i niewymagający praktycznie żadnej pracy:

Zmień tylko sposób myślenia. Zamiast mówić sobie: MUSZĘ to posprzątać! powiedz: CHCĘ to posprzątać!

 

Kolejne kroki to:

Ustal termin wykonania zadania

Zaplanuj porządki, w taki sam sposób jak planujesz spotkania, wyjazdy, zrobienie obiadu. Określ konkretny termin i czas jaki jest Ci potrzebny do wykonania zadania.

Unikaj pokus

Telefonu używaj raczej do odtwarzania muzyki, niż do przeglądania w międzyczasie Facebooka lub Instagrama. Nie daj się wciągnąć 🙂 Unikaj też przeglądania sentymentów, na które będziesz trafiać podczas sprzątania. Przeglądanie zdjęć, czy pamiątek zostaw sobie raczej, jako formę nagrody.

Pokonaj strach

Nie bój się, że nie dasz sobie z czymś rady. Spróbuj i daj z siebie wszystko! Zapewniam Cię, że powodem do dumny będzie to, że podejmiesz próbę i nie odpuścisz.

Znajdź grupę wsparcia

Znajdź w swoim gronie osobę lub grupę osób, którym pochwalisz się efektami swojej pracy. Osobę lub grupę, przed którą zobowiążesz się wykonać to zadanie.

Podziel zadanie na małe kroki

Nie musisz planować od razu uporządkowania każdego miejsca, które tego wymaga. Podziel pracę na mniejsze etapy. Porządkuj każdego dnia po jednej szafce, po jednej kategorii, lub tyle ile da się ogarnąć w określonym dziennie czasie

Ustal dla siebie nagrodę

Pamiętasz moją akcję Oszczędzanie przez Odgracanie. #SkarbonkaMarzeń? Tam również pojawiała się nagroda. To nie musi być wielka rzecz, ważne żeby Cię motywowała do działania.

 

A teraz uwaga !!!

Na początku obiecałam, że nie będzie to wpis tylko do przeczytania i przemyśleń.

Chcę zaprosić Cię do udziału w wyzwaniu: 20 minutowy decluttering z Architektem Porządku, dzięki któremu od razu wdrożysz opisywane przeze mnie kroki.

 

Zacznij działać !

Małymi kroczkami, ze wsparciem, terminami, pozytywną energią, z małą inwestycją czasową.

 

Poczynając od najbliższej niedzieli 25.11.2018 przez 8 dni, czyli do 02.12.2018 włącznie będę zamieszczała na moim koncie na Facebooku i Instagramie zadanie do wykonania z dokładną instrukcją.

Na wykonanie zadania każdego poświęcasz nie więcej niż 20 minut dziennie.Najlepiej nastaw sobie stoper. Ważne aby, te 20 minut było uczciwie przeznaczone na zadanie, czyli bez telefonów i innych rozpraszaczy.

O wykonaniu zadania informujesz mnie w komentarzu pod zadaniem z danego dnia lub oznaczając mnie na swoich zdjęciach dokumentujących zadanie.

W najbliższych dniach, będę informowała o wyzwaniu na moim Stories, a w sobotę 24.11.2018 o godzinie 17:30 przeprowadzę LIVE na Instagramie, w którym będzie można zadać mi pytania dotyczące wyzwania.

 

Wchodzisz w to?
Napisz w komentarzu: CHCĘ to posprzątać ! – abym wiedziała, że masz już za sobą pierwszy krok 🙂

39 komentarzy

 1. Tak chce podzielić tego “słonia” na mniejsze kawałki🙈🙊🙈…a może i w ten sposób zaplanować jakoś działania dotyczące porządków świątecznych…od dziś to dokładnie 30 dni 👍

  Marta
 2. Świetny pomysł! Dużo pracuję, ostatnio w złej formie (przeziębienie goni przeziębienie) i mocno zaniedbałam porządki. Ostatnio ustaliłam sama że sobą – ok, nie masz sił, nie ogarniesz dziś wszystkiego, ALE dziś choć 15 minut, choć coś małego. To chyba najlepszy sposób na “porządkowe wyrzuty sumienia”.
  Dlatego z przyjemnością przystąpię do wyzwania, tak, chcę to posprzątać 😊

  Aga
  1. Dziękuję. No tak to czasem bywa, że się w czymś zagonimy – wtedy faktycznie lepiej poświęcać obowiązkom jakiś krótszy czas – niż pozwolić na konretne zagracenie. Witaj w wyzwaniu Aga !

   ArchitektPorzadku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.