Nie wyobrażam sobie, by poświęcać czas tylko na odgracanie i czyszczenie przedmiotów, a nie oddać się przyjemności jaką jest zadbanie o rośliny, które żyją wokół nas. Odkurzacz lub pralka, nie odwdzięczą nam się tak za czyszczenie jak zrobią to nasi zieloni przyjaciele 🙂
W tym wpisie przedstawię Ci kilka prostych porad na to jak czyścić rośliny, a na końcu zaproszę Cię na super wydarzenie, jakie organizuję.
Nie jest to odkrycie, że kurz w mieszkaniu osadza się nie tylko na meblach, czy podłodze. Warstwa kurzu pokrywająca liście roślin doniczkowych zatyka ich aparaty szparkowe hamując fotosyntezę, co z kolei powoduje gorszy wzrost roślin.
Warto w harmonogram sprzątania wpisać również czyszczenie roślin, by wyglądały one estetycznie i zachowały zdrowie. Wybierając sposób mycia danej rośliny trzeba wziąć pod uwagę gatunek rośliny i jej wielkość.
Mycie liści wilgotną ściereczką
Do czyszczenia roślin o dużych liściach (np. Zamia, Monstera, Dracena) najlepiej użyć miękkiej ściereczki, którą będziesz namaczać w odstanej wodzie. Ściereczkę przepłukuj w wodzie często by nie wcierać w liście kurzu, tylko go zmywać.
Mycie roślin pod prysznicem
Bardzo prostym i szybkim sposobem na umycie roślin jest ich kąpiel pod prysznicem. Szczególnie sprawdza się dla roślin o drobniejszych listkach, np. fikus benjamina. Zwróć jednak przy tym uwagę na temperaturę wody – najlepiej, aby była letnia. Zasłoń ziemię (np. owijając doniczkę folią spożywczą), by nie doprowadzić do przelania podłoża rośliny, a przy okazji nie zapaćkać sobie całej wanny lub brodzika ziemią.
Na koniec tej kąpieli, wytrzyj liście, aby nie pozostały na nich zacieki od wody.
Mycie listków za pomocą spryskiwacza
Aby nie przenosić całej naszej dżungli do łazienki, można użyć spryskiwacza. Użyj do tego również odstanej wody. Po takim zabiegu wytrzyj listki miękką szmatką. Pamiętaj, że spryskiwacz rozsiał wodę również na meblach i ewentualnie ścianach 🙂
Nie wszystkie rośliny lubią czyszczenie wodą
Do tej grupy należą, np. fiołek afrykański lub begonia i wszystkie rośliny o włochatych listkach. Kurz należy usuwać z nich za pomocą suchej szmatki lub miękkiego pędzelka.
Jeszcze jedną czynnością, jaką polecam podczas czyszczenia roślin to:
Usuwanie suchych liści z rośliny i z jej podłoża
To trochę taka czynności, jak pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy z domu. Po co roślina ma marnować swoja energię i pożywanie dla liści które nie są jej już do niczego potrzebne, a przy okazji nie cieszą już Twoich oczu?
A teraz zaproszenie 🙂
Jako, że nie jestem jeszcze super ekspertem w zielonym świecie to zaprosiłam na pokład naszego wyzwania specjalistkę, autorkę bloga i projektu Rośliny Pokojowo Nastawione, która odpowie na wszystkie Twoje pytania związane z pielęgnacją, hodowlą, przesadzaniem i ratowaniem roślin.
Zadaj pytanie lub przedstaw problem ze swoją rośliną w komentarzu i bądź z nami na żywo w najbliższą niedzielę 14.07.2019 o godzinie 19:00 na Facebooku lub o godzinie 20:00 tego samego dnia na Instagramie.
U mnie zdarzył się cud i właśnie mam kaktusa, który kwitnie 🙂 Nigdy nie zwracałam na niego szczególnej uwagi, a tu proszę – tak rośnie i obdarowuje mnie kwiatkami 🙂
Można powiedzieć, że jestem roślinomaniaczką. Uwielbiam do swojego wnętrza wprowadzać zieleń, a w szczególności tą żywą. Dziękuję Ci za ten wpis. Niektóre z tych rad na pewno sobie wezmę do serca. Właśnie nie miałam pojęcia, jak pozbywać się kurzu z liści roślin. Fajnie, że tutaj znalazłaś na to sposób :). Pozdrawiam