Wasze pytania o dziecięce pokoje

utworzone przez | mar 10, 2020 | BLOG, Organizacja Przestrzeni, Porady | 17 Komentarze

7 marca 2020, odbyłam super rozmowę online z Olą Wołczyk-Perłak – mamą dwóch córek i właścicielką firmy Mroomy, specjalizującej się w projektowaniu pokoi dziecięcych online. Przed planowanym live poprosiłam moją społeczność na Instagramie o zadawanie pytań.

Ich ilość przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, a ze względów technicznych nasza rozmowa mogła trwać tylko godzinę. Na to wszystko dzień przed live rozmawiałam telefonicznie z Olą – opowiedziała mi o swojej historii pozbywania się rzeczy, o odgracaniu pokoi razem z córkami, o wartościach jakie przekazuje swoim córkom, by te dokonywały zakupów w sposób świadomy i pozbywały się rzeczy odpowiedzialnie.

Musiałam poruszyć z nią ten temat na live, bo uważałam że takie doświadczenie jest bardzo wartościowe. Godzina rozmowy przeleciała nie wiadomo kiedy, dlatego postanowiłyśmy odpowiedzieć na pytania społeczności tutaj na blogu.

A teraz odpowiedzi:

Jak zaadoptować przestrzeń: 2 pokoje: chłopiec (6lat), dziewczynka (4lata), chłopiec (1 rok)?

Mroomy: Trójka dzieci różnej płci w dwóch pokojach to zadanie specjalne! Rodzice często pytają nas, czy ważniejsze jest kryterium wieku, czy płci. My tego nie wiemy 🙂

To Wy znacie swoje dzieciaki najlepiej i wiecie, którym z nich jest do siebie najbliżej, a które potrzebują więcej prywatności. Na podstawie obserwacji wydaje nam się, że na obecnym etapie dobrze byłoby zakwaterować razem dwoje starszych dzieci a maluszka “zamieszkać” osobno. Po 2-3 latach może okazać się, że razem będzie mieszkać dwójka młodszych dzieci a jeszcze później chłopcy. Dlatego warto pamiętać o takiej aranżacji przestrzeni, żeby takie dynamiczne, pasujące do okoliczności przeprowadzki były możliwe. Rozwiązania pokoi dla rodzeństwa można zobaczyć tutaj.

Jakie meble wybrać jeśli chodzi o przechowywanie zabawek i książek

Mroomy: Dopasowane do ilości i rodzaju zabawek! Jeżeli książek jest dużo, ustawiamy je tradycyjnie, grzbietami do przodu. Jeżeli mniej, szczególnie w pokojach maluchów, można ustawić je przodem. My bardzo lubimy też biblioteczki – skrzynki, z których dzieciaki samodzielnie wyjmują książeczki. 

Zabawki, w zależności od ilości i rodzaju, przechowujemy w skrzyniach, pudełkach, na półkach i w szufladach. 

Czy z małego i nieustawnego pomieszczenia można stworzyć pokój dla dwulatka? Pokój typu “wąska kicha” – czego nie może zabraknąć?

Mroomy: O układzie w przestrzeni trudno wypowiadać się, nie widząc wymiarów pokoju. Analizujemy wszystkie parametry, żeby wyposażenie pokoju ułożyć jak najlepiej. Stałe są jednak pewne elementy adekwatne do wieku i w przypadku dwulatka niezbędne w pokoju są:

  • łóżeczko lub łóżko
  • miejsce na zabawki
  • szafa lub komoda na ubrania

Stolik do rysowania też może się przydać, ale w praktyce dwulatek jeszcze przez co najmniej dwa lata bawić się będzie pod stałym nadzorem rodziców, więc może warto wygospodarować miejsce w pokoju dziennym, gdzie na pewno będzie częściej przebywał w ciągu dnia. 

Jak urządzić pokój rocznego dziecka? Czy meble typowo dziecięce, czy “normalne”?

Mroomy: Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wiek dziecka, ale też wielkość pokoju, plany na najbliższą przeszłość, możliwości budżetowe. W idealnym świecie roczne dziecko będzie miało meble dopasowane do wieku i wzrostu, czyli dostępne dla metrowego człowieka, bez ostrych krawędzi i w estetyce pasującej do pokoju malucha. Czyli takie, które będą służyć mu do 4-6 roku życia. 

Jakie biurko dla pierwszoklasistów?

Mroomy: Zdecydowanie “dorosłe”, czyli o wysokości takiej, która pozwoli siedzieć przy nim szybko rosnącemu człowiekowi za dwa czy trzy lata. I koniecznie z krzesłem, które ma stabilną podpórkę dla nóg, żeby dziecko mogło zachować prawidłową postawę. Przykłady pokoi dla pierwszaków (i dzieciaków w wieku 6-9 lat) znajdziecie tutaj.

Jak zorganizować pokój przed narodzinami? Co powinno być i gdzie ustawione, schowane itp?

Mroomy: W pokoju noworodka powinno być jak najmniej rzeczy, żeby sprzątanie było super łatwe i super szybkie. Niezbędne sprzęty to:

  • łóżeczko lub kołyska
  • komoda na ubrania z przewijakiem (choć jego niezbędność jest dyskusyjna, ja wolałam przewijanie na macie leżącej na podłodze, bo tak było po prostu bezpieczniej)
  • fotel do karmienia lub sofa rozkładana/łóżko dla osoby wstającej w nocy do malucha
  • lampka do czytania

Jak najlepiej rozplanować pokój dziecięcy by rósł razem z dzieckiem i był dla niego atrakcyjny?

Mroomy: Najlepiej urządzić taki pokój neutralnymi w kolorze i formie meblami i dostosowywać wystrój do wieku dziecka dodatkami (naklejkami, tapetą, dywanem, kolorystyką ścian i sufitu), itp. Tu przykład “rosnącego” pokoju: https://mroomy.link/6ch Meble modułowe można dowolnie przestawiać dostosowując je do zmieniających się potrzeb dziecka. 

Jak ochronić ścianę przy stoliku dla dzieci, aby nie została obita stolikiem lub krzesełkiem?

Mroomy: Można zastosować organizer ścienny, np. Skadis z Ikea, który nie tylko ochroni ścianę, ale będzie też świetnym miejscem na przybory i akcesoria. Drugim pomysłem jest naklejenie w rejonie stolika naklejki magnetycznej jako miejsca ekspozycji dzieł lub naklejki suchościeralnej jako dodatkowej strefy do działań twórczych.

Czy są jakieś uniwersalne zasady ustawianie mebli w pokoju dziecka?

Mroomy: W idealnym świecie biurko powinno mieć dostęp do światła dziennego a łóżko powinno być ustawione tak, by spało się spokojnie. Czyli nie naprzeciwko drzwi, nie obok kaloryfera i nie w miejscu utrudniającym komunikację. W rzeczywistości bywa różnie, projektowanie wymaga kompromisów. Czasem pokój jest zbyt mały, by móc ustawić w nim biurko w idealny sposób. Zdarza się też, że ma taki układ drzwi i okien, że nie da się rozplanować wszystkich mebli w sposób “książkowo idealny”, ale nadal może być funkcjonalny i piękny.

Jaki dywan wybrać do pokoju dziecięcego?

Mroomy: W pokoju malucha lepiej dywan, bo łatwiej go wyprać. W pokoju starszaka, jeżeli nie ma alergii na kurz, wykładzina jest rozwiązaniem równie dobrym jak parkiet czy panele. Warto pamiętać o tym, że na wykładzinie o dłuższym włosiu trudno jeździ się autkami, rysuje i buduje z klocków 🙂

 Małe dziecko bawi się głównie na podłodze, więc dywan jest podstawowym miejscem do zabawy. Dlatego powinien być łatwy w czyszczeniu, więc nie może być za duży. Dobrym rozwiązaniem są 2-3 dywany (w zależności od wielkości pokoju). Trzeba pamiętać o macie antypoślizgowej! 

Co wstawić pod niskim oknem (40 cm) w pokoju dziecka?

Mroomy: Najlepiej zrobić tam siedzisko! Może być z miejscem do przechowywania, lub obudową grzejnika (jeżeli jest tam grzejnik). Takie rozwiązanie to marzenie każdego dziecka (i dorosłego też)

Czy zabawki w pokoju dziecka, powinny być schowane, czy na wierzchu?

Mroomy: Jeżeli dziecko ma tylko takie zabawki, którymi naprawdę się bawi, wszystkie powinny być dostępne, czyli widoczne dla dziecka i na takiej wysokości, bo mogło po nie sięgnąć. Jeżeli zabawek jest bardzo dużo, warto część cyklicznie chować, wtedy zyskują na atrakcyjności.

Jak w bardzo wąskim pokoju, stworzyć strefę zabaw, aktywności i spania?

Mroomy: Wąski pokój aranżujemy szeregowo, ze stopniowaniem dostępy do światła dziennego:

  • najbliżej okna – strefa nauki i zabawy (światło dzienne)
  • dalej przechowywanie zabawek i ubrań
  • najdalej: miejsce do spania

Jak ogarnąć przybory do malowania w pokoju dziecka – jak je poukładać?

Mroomy: Dobrym rozwiązaniem są organizery ścienne (tablice perforowane z akcesoriami, np. Skadis z Ikea), gdzie można uporządkować przybory, nie ograniczając ich dostępności. Jeżeli przyborów jest dużo, dobrze sprawdzają się płytkie szufladki, takie jak w komodzie Alex z Ikea.

Czy da się powiesić huśtawkę w niedużym pokoju dziecka, tak żeby nie przeszkadzała?

Mroomy: Wszystko zależy od układu pokoju, ilości wolnego miejsca i rodzaju huśtawki. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wieszany na czas zabawy (czyli łatwy do demontażu) kokon lub wiszący fotel. Dobrze sprawdza się też talerzyk do bujania. Zawsze pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie i nadzorze i nie zostawiajmy żywego dzieciaka sam na sam z huśtawką w pokoju. 

Organizacja biurka pierwszoklasistki i czterolatki. Jak ogarnąć dużą liczbę arcydzieł?

Mroomy: Arcydzieła oprawiamy i wieszamy na ścianie 🙂

A dzieła mniej wybitne eksponujemy przez krótszy czas, przyczepiając je klamerkami do sznurków rozpiętych na ścianie, organizerów ściennych (kratek metalowych lub tablic perforowanych), tablic magnetycznych, korkowych, itp.
Biurko dla pierwszoklasistki musi mieć dobre oświetlenie, szufladki na przybory (pod blatem lub z boku), blat wielkości pozwalającej na rozłożenie jedna nad druga dwóch książek w formacie A4 (czyli nie za wąski). Dobrze, jeżeli w sąsiedztwie biurka może znaleźć się półka z podręcznikami (jeżeli nie zostają w szkole). 
Biurko dla czterolatki może być nieco mniejsze, ale warto pomyśleć przyszłościowo. Czterolatka za chwilę będzie pierwszoklasistką, więc może lepiej wyposażyć ją w zestaw jak u starszej siostry.

Zdjęcie: Dominika Wilk

Na ile m2 zaprojektować optymalny pokój dla dziecka?

Mroomy: Nie powinien być za duży! Fajnie, jeżeli wielkość pozwala na strefowanie spania, nauki, przechowywania i zabawy. Idealnie, jeżeli ma osobną garderobę. Z naszego doświadczenia powierzchnia 15-16m2 jest zupełnie wystarczająca na zaprojektowanie wszystkich funkcji. Oczywiście w przypadku bardziej rozbudowanych zabawek gimnastycznych, coraz częściej pojawiających się w pokojach, pomieszczenie powinno być większe. 

Jak przechowywać spinki i gumki?

Mroomy: Takich informacji najlepiej szukać w naszej facebookowej grupie “Dziecięce Pokoje Inspiracje”. Można tam znaleźć bardzo specjalistyczne rozwiązania wprowadzone przez Mamy

Jak zorganizować miejsce dla lalek Barbi?

źródło inspiracji Pinterest

Architekt Porządku: Polecam użyć lekkiego, dostępnego w różnych rozmiarach organizera na kapcie. Sprawdzi się również do chłopięcych figurek superbohaterów. Tego typu organizery znajdziesz na: Allegro

Skąd Mroomy czerpie inspiracje do swoich projektów?

Mroomy: Mamy prawie 20 lat doświadczenia w projektowaniu wnętrz prywatnych, to jest nasz żywioł

I cały czas ulepszamy proces współpracy z Klientami, uczymy się i szukamy nowych rozwiązań.

17 komentarzy

  1. Zofia

    Zastanawiam się właśnie nad wyborem odpowiedniego łóżka do pokoju dziecięcego. Kieruje się głównie tym, aby było ono nie tylko ładne, lecz także praktyczne i bezpieczne. Trzeba mieć na uwadze to, że łóżko dla dziecka, poza miejscem wypoczynku, służy również jako idealne miejsce do zabawy.

    Odpowiedz
  2. Maciej

    A co myślisz o zakupie oczyszczacza powietrza do pokoju dziecka? Słyszałem wiele pozytywnych opinii na ten temat, zwłaszcza jeśli dziecko jest alergikiem. Myślę, że może być to bardzo przydatny element wyposażenia.

    Odpowiedz
  3. KlaraO

    Właśnie również miałam problem z meblami do pokoju dla dziecka. Nie wiedziałam, czy zdecydować się na meble tzw. “dziecięce”, czy wybierać jakieś zwykłe, klasyczne… W końcu zdecydowałam się na klasykę, ponieważ wiem, że za kilka lat mebelki dziecięce mogłyby się znudzić.

    Odpowiedz
  4. KamilaW

    My mamy w domu 6 latka i właśnie ostatnio nam zakomunikował, że życzy sobie remontu pokoju, bo jest “dziecinny” 😀 Więc ustaliliśmy, że w nowym roku będziemy zmieniać aranżację na coś bardziej poważnego. Tylko zastanawiamy się z mężem ile tym razem wytrzyma wystrój.

    Odpowiedz
  5. ŁucjaK

    Bardzo interesujący wpis. Moim zdaniem dziecięcym pokoju nie może zabraknąć dodatków. Jakieś ładne firanki, zasłony, ale również dywany, które pełnią w pokoju dziecięcym nie tylko funkcję estetyczną, ale również są pomocne przy zabawie oraz na przykład przy nauce chodzenia. Pozdrawiam! 😀

    Odpowiedz
  6. WiktoriaD

    Świetny wpis. Moim zdaniem warto również zadbać o to, aby meble były praktyczne. Można kupić różnego rodzaju organizery do pokoju dla dziecka itp. Warto również nauczyć dziecko sprzątać. Ja kupiłam ostatnio sobie odkurzacz pionowy. Jest on bardzo lekki, więc moje dziecko regularnie sprząta, no a przy okazji odkurza swój pokój. Myślę, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.

    Odpowiedz
  7. WiolettaB

    Bardzo wartościowy wpis. Organizacja w pokoju dziecka jest bardzo ważna, ponieważ to tam spędza najwięcej czasu. W tym pokoju dziecko bawi się i uczy. Dlatego zleciłam projekt pokoju swojego dziecka, który przygotowało dla mnie studio wnętrz. Oczywiście uwzględniłam w nim wszystkie potrzeby swojego dziecka, więc zarówno ja, jak i moje dziecko jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego.

    Odpowiedz
  8. Kasia

    Bardzo ciekawy wpis. Jestem w trakcie budowy domu i właśnie zastanawiałam się w jaki sposób urządzić pokój mojej córce. Oprócz tego rozważam czy jest sens inwestować w rolety antywłamaniowe. Może napisałaby Pani o tym wpis?

    Odpowiedz
  9. Monika

    Dla mnie największym problemem był wybór mebli, sporo szukałam, zanim znalazłam pojemną i ładną komodę 🙂

    Odpowiedz
  10. maja

    Ogólnie my już jesteśmy po całym remoncie u nas w domu. Teraz zabraliśmy się za ogród i odwiedziliśmy miejsce takie jak szkółka drzew i krzewów ozdobnych Białystok także tutaj kupiliśmy sporo różnych i ładnych krzewów

    Odpowiedz
  11. MilaK

    Pokój dla dzieci mam w pełni urządzony, ale jestem fanką wszelkie DIY i często robimy dużo rzeczy sami. Idzie zrobić bardzo fajne zabawki dla dzieci z woreczków strunowych 🙂 bardzo polecam poszukać inspiracji na Internecie

    Odpowiedz
  12. katalogi avon

    U mnie jeszcze został pokój dla dzieci do ogarnięcia, ale niestety ze względu na spora ilośc pracy, to cięzko mi to jeszcze zrobić w miare szybko 😀

    Odpowiedz
  13. marketing szeptany

    Świetny blog i naprawdę bardzo ciekawe porady, zwłaszcza teraz się przydają, jak kupiłam nowe mieszkanie !

    Odpowiedz
  14. SoniaB

    Ten wpis jest bardzo wartościowy. Wiele porad i informacji z niego idzie wyciągnąć. Od siebie dodam, że istotne jest zachowanie umiaru. Ważne żeby meble były funkcjonalne no i w naszym budżecie 🙂

    Odpowiedz
  15. ewa

    Super 😉 U nas dopiero remont za niedługo się zacznie, zastanawiamy się też nad wymianą ogrzewania, ponieważ słyszeliśmy, że sporo korzyści oferuje pompa ciepła

    Odpowiedz
  16. Ola

    Jeżeli chodzi o pokoje dziecięce to powinny one być urządzone w przemyślany sposób. Póki co jeszcze się nad tym dokładniej nie zastanawiałam, ponieważ dopiero jestem na takim etapie budowy, że szukam firmy, która oferuje membranę dachową.

    Odpowiedz
  17. Ada

    Rozmowa z Olą Wołczyk-Perłak, właścicielką firmy Mroomy, dostarczyła cennych wskazówek dotyczących aranżacji pokoi dziecięcych. Dla rodzeństwa, najlepiej umieścić dwoje starszych dzieci razem, a maluszka osobno, pamiętając o możliwości przyszłej reorganizacji. Meble do przechowywania powinny być dostosowane do ilości zabawek; książki najlepiej ustawiać grzbietami do przodu. W małym pokoju dla dwulatka potrzebne są łóżeczko, miejsce na zabawki i szafa.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 7 = 10

Witaj!

Nazywam się Agnieszka Witkowska i jestem Architektem Porządku. Doradzam oraz projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Uważam, że uporządkowany i dobrze zorganizowany dom, to dopiero początek, większych zmian w życiu. Piszę nie tylko o porządkowaniu, ale również o bliskiej mi sferze życia, jaką jest rozwój osobisty.

Sklep

Szukaj

Archiwum

Archiwa