Porządki i Odgracanie

I Edycja Wyzwania Uporządkowany i dobrze zorganizowany dom

Styczeń to dla wielu osób czas na snucie lub nawet spisywanie planów i postanowień.

Na szczytach list poza utratą wagi, wcześniejszym wstawaniem, regularnym chodzeniem na siłownie, czytaniem minimum jednej książki miesięcznie, nie rzadko znajduje się również odgracenie, uporządkowanie i zorganizowanie swojego domu, mieszkania lub pokoju.

Domyślam się również, że ten punkt rozgościł się na listach nie pierwszy raz.

Dlaczego w zeszłym roku się nie udało?

Powodów, dlaczego nie dotrzymujemy postanowień noworocznych jest kilka:

Rzucanie się na zbyt wiele rzeczy na raz.

W przerwie świątecznej, mamy zwykle więcej czasu, więcej odpoczywamy, mniej rzeczy nas zaskakuje. Postanowienia noworoczne osadzamy zwykle właśnie w tych realiach. 2 stycznia, znowu wpadamy w wir obowiązków i realizacja tych postanowień staje się już mniej realna. Przypisz do swoich postanowień priorytety i nie zajmuj się wszystkim na raz.

Zbyt ogólne określenie celu.

„Posprzątam mój dom w 2019” – to zbyt ogólne określenie. Nie wiadomo bowiem, jaki zakres wchodzi w to sprzątanie, co jest Twoim głównym problemem, jakiego efektu oczekujesz i jaki jest termin realizacji. Zakładam, że nie chodzi Ci o posprzątanie 31 grudnia 2019, żeby odhaczyć odgracanie z listy ?

Mierzysz za wysoko.

Nie chodzi mi tu o zbyt duże ambicje. Oczywiście, że trzeba pielęgnować w sobie zapał do robienia wielkich rzeczy, sądzę jednak, że ważne jest również to, by pielęgnować tą energię i nie spalać jej zbyt szybko. Jeżeli zagracanie przestrzeni zajęło Ci kilka lat, podziel pracę na etapy, np. na pokoje lub na kategorie rzeczy. Ja rekomenduję to drugie.

Podejście bardzo zadaniowe.

Świetnie sprawdza się na początku, ale żeby uzyskać trwały efekt należy pamiętać również o wyrobieniu odpowiednich nawyków, które nie zrujnują wykonanej pracy. Co z tego, że posprzątasz cały swój dom i w okolicach świat wielkanocnych każda szafka będzie wyglądała jak po wizycie Architekta Porządku, jeżeli nie wyrobisz w sobie najważniejszego nawyku – czyli odkładania rzeczy na miejsce, przy okazji kolejnych białych świąt nawet nie docenisz siebie za ten wysiłek z początku roku.

Brak grupy wsparcia.

„Nie masz bardziej ambitnego pomysłu – tylko sprzątanie?” No cóż, możesz się spotkać z taką oceną. Uwierz, że ja również spotkałam się z podobnymi ocenami budując tego bloga.

Będę lepiej organizować swój czas!

Będę się zdrowo odżywiać!

Będę więcej czasu spędzać z rodziną!

Będę więcej czasu poświęcać dla siebie i dla swojego rozwoju!

Taaak, to ambitne plany – godne pochwały i dumy dla najbliższych, ale czy:

Czy będziesz lepiej organizować swój czas w niezorganizowanej przestrzeni, szukając jak dotychczas: drugiej skarpetki, rajstop bez oczka, kluczy, papierów itd.?

Czy gotowanie zdrowych posiłków w zabałaganionej kuchni będzie przyjemne i sprawne?

Czy będziesz odczuwać radość z przebywania z rodziną, w zagraconym lub co gorsza brudnym domu, bez miejsca na zabawę?

Czy znajdziesz chęć na podjęcie nowych wyzwań i rozwój, jeżeli codziennie patrzysz na stertę jakiś materiałów i notatek, które miałaś przeczytać?

Czy życie w bałaganie sprzyja w takim razie spełnianiu postanowień noworocznych?

Czy dbanie o swój dom – miejsce odpoczynku, regeneracji, spotkań z ukochanymi, jest mniej ambitne, niż dbanie o swoje ciało?

Ja uważam, że nie i jeżeli takie postanowienie pojawiło się na Twojej liście postanowień, planów – to bardzo chętnie pomogę Ci je spełnić.

Dziś otwieram grupę wsparcia na facebooku: Uporządkowany i dobrze zorganizowany dom z Architektem Porządku, do której serdecznie Cię zapraszam:

Poprzednia 8 dniowa akcja 20-minutowy Decluttering przypadła czytelnikom do gustu.

Ten projekt jest większy i bardziej rozbudowany:

  • 10 stycznia 2019r. opublikuję listę zadań z rekomendowaną kolejnością ich wykonania.
  • Będę regularnie przypominała o zadaniach i dostarczała krótką instrukcję.
  • Raz w miesiącu będę omawiała na live zakres prac i odpowiadała na Wasze pytania.
  • Będziemy wspólnie motywować się do wyrabiania dobrych nawyków.
  • Na blogu będą pojawiały się regularnie wpisy, którymi dodatkowo się zainspirujesz i poznasz sprawdzone sposoby na organizację miejsc, w tej samej kolejności w której zostaną ułożone zadania.

Do zobaczenia na pokładzie grupy:

Wchodzisz w to? Daj znać w komentarzu: Podejmuję wyzwanie !

31 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + = 12