BLOG,  Porządki i Odgracanie

Jak się przygotować do współpracy z firmą sprzątającą?

Niezależnie od tego, czy zdecydowałaś się skorzystać z usług Pani sprzątającej, czy firmy w tym się specjalizującej, wiedz że popieram Twoją decyzję. Nie musisz / nie musicie wszystkiego robić sami. Czas, który dzięki temu zyskujecie jest o wiele cenniejszy niż stawka specjalistów od sprzątania.

 

Jeżeli chcesz optymalnie wykorzystać czas osoby, która będzie u Ciebie sprzątać, a co za tym idzie pieniądze, które za to zapłacisz – skorzystaj z poniższych porad:

1. Zrób listę rzeczy, na których szczególnie Ci zależy

Jeżeli to możliwe przejdź się po pomieszczeniach, z osobą która do Ciebie przyjedzie i wskaż newralgiczne miejsca z tej listy. Na liście warto umieścić też informacje o kategorycznych zakazach: np. “czerwonej filiżanki nie myć w zmywarce”, “nie wypuszczać kota na balkon”. Mamy Klientkę, u której nie wolno otwierać okna w jednym z pokoi i trzeba zamykać za sobą drzwi, bo ma tam papugę – uciekinierkę. Jeżeli zaczynasz dopiero współpracę z osobą sprzątającą lub firmą, lista będzie oczywiście opasła, ale z biegiem czasu będą to tylko Twoje szczególne prośby.

2. Ogarnij wcześniej przestrzeń

Nie chodzi, tu o sprzątanie przed sprzątaniem. Chociaż uwierz mi, że i tacy Klienci nam się zdarzają 🙂 Zbierz porozrzucane ubrania do prania, schowaj torbę na siłownię. Odłóż rzeczy na swoje miejsce lub uzupełnij punkt powyżej, o instrukcje: co, gdzie powinno się znajdować?

3. Przygotuj środki czystości, odkurzacz i mop

Możesz dodatkowo opisać markerem, do czego jaki środek należy je stosować. Są też firmy sprzątające, które przyjeżdżają z własnym sprzętem i środkami czystości np. nasza 🙂 cleanupservice.pl

Przygotowałam listę podstawowych środków czystości jakie powinnaś zapewnić, jeżeli nie ma ich w usłudze (na zdjęciu: Mobilne Cargo firmy: melbo.pl)

Chemia:

 • Płyn do szyb
 • Płyn do mebli
 • Płyn do podłóg
 • Płyn do WC
 • Mleczko lub spray do czyszczenia

Narzędzia:

 • Odkurzacz
 • Mop
 • Szmatki
 • Gąbki
 • Rękawiczki
 • Ręczniki papierowe

 

4. Nie “pomagaj”- nie przeszkadzaj 

Jeżeli zostajesz w domu: ustal, które pomieszczenie będzie sprzątane ostatnie i przenieś się tam na czas wykonywania usługi. Gwarantuje Ci, że patrzenie komuś na ręce gdy sprząta, nie wpływa dodatnio na wykonanie usługi.

Jeżeli wychodzisz na czas wykonywania usługi: ustal sposób przekazania kluczy (możecie umówić się na telefon, na godzinę lub na pozostawienie kluczy w skrzynce na listy)

5. Wyraź swoją opinię

Jeżeli jesteś zadowolona daj znać od razu. Krótki sms do osoby, która u Ciebie sprzątała „jest super dziękuję”, bardzo pozytywnie wpływa na jakość kolejnych wykonywanych u Ciebie w domu usług.

Jeżeli nie jesteś zadowolona. Spisz sobie wszystkie niedociągnięcia, żeby przekazać je przed kolejną usługą.

Jeżeli jesteś skrajnie niezadowolona złóż reklamację (to zadziała w przypadku firmy) lub nie korzystaj więcej z usług (zadziała w obu przypadkach).

 

Daj znać w komentarzu, jakie są Twoje doświadczenia ze współpracy z osobami/firmami, które sprzątają. Możesz też polecić godne zaufania osoby i firmy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

14 − 10 =