Etykiety graficzne do dziecięcego pokoju

utworzone przez | cze 25, 2021 | Porządki i Odgracanie | 10 Komentarze

Wiele razy pokazywałam w moich realizacjach, że stosuję w domach moich Klientów etykiety – to one pozwalają im odnaleźć się w nowo zorganizowanej przestrzeni i zachować porządek, czyli odkładać rzeczy na swoje miejsce.

W szafkach, szufladach i garderobach dla dorosłych stosuje najczęściej opisy. Używam do tego przenośnej drukarki do etykiet: model Dymo Labelmanager 160.

U moich najmłodszych Klientów, tak jak w pokoju mojego Borysa stosuję etykiety graficzne. Sądząc po reakcjach najmłodszych na etykiety, kojarzą im się z fajną zabawą, a nie z przykrym obowiązkiem pt. „Posprzątaj wreszcie w tym pokoju”

Etykiety pomagają w zachowaniu porządku w pokoju dziecka!

Zanim etykiety pojawią się w/na meblach trzeba najpierw zrobić ten porządek – no tak wiem, to może być spory zawód, ale same etykiety nic nie dadzą, jeżeli wcześniej nie zrobi się porządnego przeglądu rzeczy i nie połączy się ich w kategorie 🙂

Jak uporządkować pokój dziecka?

Wyprowadź się! – to metoda, którą opisuje w mojej książce Sprzątanie Bez Magii. Twoje dziecko stosuje tę metodę bardzo intuicyjnie, ma ją wręcz zakodowaną od najmłodszych lat, dopóki nie wejdzie w wiek upychania swojego dobytku, czyli porządkowania metodą OZO (Oby z Oczu)

Metoda Wyprowadź się! objawia się u dzieci wtedy, gdy z uporem maniaka wybebeszają zawartość wszystkich szafek, szuflad, pojemników, koszy i wszystkie swoje skarby eksponują na środku podłogi – nierzadko w salonie, zaraz pod Twoimi nogami, byś mogła odczuć na stopie fizyczność tych przedmiotów i wydać radosny okrzyk posiadania np. klocków lego 🙂

Korzystając z okazji wstępnego zastosowania metody lub wywołując ją samodzielnie, przejdź płynnie do przeglądu rzeczy.

Pozbądźcie się* tego co:

 • zniszczone (jak się da naprawić, to naprawić, ale nie chować, zanim nie zostanie naprawione)
 • niekompletne
 • niefajne (wiem! bardzo konkretne określenie, ale dzieci zwykle wiedzą, o co chodzi)
 • nieodpowiednie dla wieku
 • nieużywane

*pozbyć się, nie oznacza wyrzucić na śmietnik, to również: oddaj, sprzedaj, schowaj – jeżeli masz miejsce na przechowywanie rzeczy dla młodszego dziecka lub miejsce, w którym przedmioty nabierają po jakimś czasie „fajności”

Jak pomóc dziecku utrzymać porządek w swoim pokoju?

Kiedy już na podłodze zostaną tylko zabawki ukochane, pożyteczne takie, którymi dziecko uwielbia się bawić należy przejść do skategoryzowania ich w grupy.

To jak połączycie rzeczy, będzie zależało w głównej mierze od możliwości przechowywania w Waszej przestrzeni: szuflady, kosze, pojemniki, pudełka, półki i ilości rzeczy w danej kategorii.

Możesz zastosować kategorie bardzo ogólne, np. zabawki drewniane lub w przypadku większej ilości rzeczy rozbić je na bardziej szczegółowe kategorie, np. drewniane zwierzątka, drewniane tory, drewniane klocki sensoryczne.

Jeszcze raz?

Możesz zastosować kategorie bardzo ogólne, np. klocki lego lub w przypadku większej ilości rzeczy rozbić je na bardziej szczegółowe kategorie: kolekcje, ludziki, kolory klocków.

I jeszcze raz…

Możesz zastosować kategorie bardzo ogólne, np. plastyka lub w przypadku większej ilości rzeczy rozbić je na bardziej szczegółowe kategorie: kredki, flamastry, farby, papier, gotowe prace, wycinanki, itd.

To wszystko zależy od ilości rzeczy i miejsca do przechowywania.

Kiedy połączymy już rzeczy w kategorie i znajdziemy dla nich najbardziej odpowiednie miejsce pora na najfajniejszą część całego projektu, czyli oznaczanie miejsc do przechowywania.

125 graficznych etykiet do dziecięcego pokoju

Etykiety, które przygotowałam powstały na bazie życzeń, którą wylała społeczność rodziców odwiedzających mój profil na Instagramie. Z życzeń powstała elegancka lista, którą przygotowała moja niezawodna Asystentka Ola, a ja wyżyłam się graficznie i tak postało ponad 125 różnych etykiet, które można bezpłatnie pobrać, wydrukować, a nawet pokolorować według uznania.

Etykiety można wydrukować na papierze samoprzylepnym i nakleić na: pojemnik, kosz, pudełko, mebel lub wydrukować na zwykłej kartce i umieścić w specjalnym uchwycie do etykiet HANGIG z IKEA.

Kliknij tu aby pobrać etykiety!

Gdzie kupić papier samoprzylepny do etykiet?

Na Allegro – kliknij, a przeniesiesz się do oferty na Allegro

Gdzie kupić uchwyty na etykiety?

Na Allegro – kliknij, a przeniesiesz się do oferty na Allegro

W IKEA – kliknij, a przeniesiesz się na stronę ikea.pl

Etykiety specjalnie nie są podpisane, żeby dzieci mogły samodzielnie wybrać obrazek, który najbardziej kojarzy się z kategorią rzeczy.

To mają być ich skojarzenia, które pomogą zlokalizować rzeczy i odkładać je w to samo miejsce po zakończonej zabawie. No chyba, że to Wy sprzątacie w pokojach swoich dzieci, wtedy wybór etykiet należy do Was 🙂

Udanej zabawy 🙂 będzie mi bardzo, miło jeżeli podzielicie się ze mną efektami porządkowania z zastosowaniem moich etykiet, np. na Instagramie oznaczając mój profil @architektporzadku

PS. 1: Jeżeli wśród etykiet do dziecięcych pokoi nie znajdziesz, jakieś kategorii, która odmieniłaby Wasze życie, daj mi proszę znać w komentarzu pod wpisem. Zrobimy po jakimś czasie aktualizację 🙂

PS. 2: Na liście, życzeń pojawiały się również prośby o przygotowanie etykiet do dziecięcych szaf. Biorę ten temat na warsztat i już wkrótce przygotuję kolejną serię etykiet.

10 komentarzy

 1. Agata

  Świetny pomysł 😍

  Odpowiedz
 2. Gosia

  Ale super!!! Już nie mogę się doczekać tych porządków;)

  Odpowiedz
 3. Ewa

  Xxx

  Odpowiedz
  • Kamilakic

   Super!!! Dzisiaj robię porządki. 🙂🙂🙂

   Odpowiedz
 4. Bogi

  Dobra robota 🙂

  Odpowiedz
 5. MajaK

  Świetny pomysł! Zwłaszcza dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać. Etykiety obrazkowe są dla nich świetnym rozwiązaniem. W dodatku bardzo ładnie to wygląda i urozmaica wnętrze. W dodatku ułatwia sprzątanie, super!

  Odpowiedz
 6. mini

  Super pomysł 🙂

  Odpowiedz
 7. Kamila

  Mega sprawa! 🙂

  Odpowiedz
 8. Marta

  Super sprawa,
  Mi tylko brakuje zwykłego samochodu takiego jaki leży luzem na pierwszym zdjęciu tego postu 🙈

  Odpowiedz
 9. aaa

  super post pozdrawiam

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

96 − = 91

Witaj!

Nazywam się Agnieszka Witkowska i jestem Architektem Porządku. Doradzam oraz projektuje indywidualne rozwiązania w zakresie przechowywania i organizacji przestrzeni. Uważam, że uporządkowany i dobrze zorganizowany dom, to dopiero początek, większych zmian w życiu. Piszę nie tylko o porządkowaniu, ale również o bliskiej mi sferze życia, jaką jest rozwój osobisty.

Sklep

Szukaj

Archiwum

Archiwa